szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több mint hat évvel a közös európai fizetőeszköz szlovákiai bevezetése után még mindig jelentős mennyiségű nemzeti valuta, hárommilliárd szlovák korona van lakossági kézben – írta kedden a Hospodárské Noviny (HN) szlovák gazdasági-közéleti napilap.

A Szlovák Nemzeti Bank (NBS) adatai szerint 2014 végén még mindig lakossági kézben volt a 2009-ben a forgalomból kivont szlovák korona bankjegy- és pénzérme-mennyiségének jelentős hányada.

A tavaly év végéig be nem vont koronamennyiség értéke az euró bevezetéséig kibocsátott hazai valuta összértékének mintegy 2 százalékát adta. Ez értékben 3,01 milliárd szlovák koronát, azaz mintegy százmillió eurót tesz ki, darabszámban pedig mintegy 19 millió bankjegyet jelent.

A volt nemzeti valuta bankjegyeiből a legtöbb a legkisebb címletnek számító 20 koronásból maradt az embereknél. Az euróra be nem váltott szlovák nemzeti fizetőeszköz értéke a tavalyi év végén egy lakosra 426 koronát, azaz mintegy 14 eurót, illetve fejenként mintegy három bankjegyet tett ki.

Szakértői vélemények szerint a mindmáig nem bevont szlovák korona bankjegyeinek és pénzérméinek legnagyobb hányadát a nemzeti fizetőeszköz iránti nosztalgiából emlékbe megtartott, illetve a károsodott és fizikailag megsemmisült bankjegyek teszik ki.

Szlovákia 2009 január elsejével váltotta le nemzeti valutáját a közös európai fizetőeszközre, és így tizenhatodikként vált az eurózóna tagjává. A hivatalos korona-euró átváltási arány 30,126 az egyhez volt.

Az euró szlovákiai forgalomba hozatala 16 napig tartott, ebben az átmeneti időszakban mindkét pénznem hivatalos fizetőeszköznek számított az országban. Az NBS 2013 végéig cserélte be a szlovák korona pénzérméit, a bankjegyeket korlátlan ideig beváltják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!