szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország volt tavaly az egyetlen ország Közép- és Kelet-Európában, ahonnan több külföldi tőkét vontak ki, mint amennyi beérkezett.

A bécsi WIIW gazdaságkutató intézet csütörtökön bemutatott felmérése azt mutatja, hogy beérkező közvetlen külföldi tőkebefektetések (FDI) értéke egyharmadára esett, míg a felszámolt befektetések értéke az előző évi kétharmadán maradt. 

Tavaly 26,7 milliárd euró tőkét vontak ki Oroszországból, és a tendencia folytatódik – mondta Hunya Gábor, a WIIW közgazdásza egy bécsi sajtótájékoztatón. Hasonló a helyzet a Szovjetunió más utódállamaiban is. Oroszországban, Ukrajnában, Kazahsztánban, Fehéroroszországban és Moldovában összesen 61 százalékkal csökkent az FDI értéke. Ezen belül Ukrajnában 81 százalékkal zuhantak a külföldi befektetések, mindössze 226 millió euróra rúgtak. 

Az EU új tagállamai közül elsősorban Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon nőttek a közvetlen külföldi tőkebefektetések. A kilenc új tagállamban 19,22 milliárd euró volt a befektetések nettó értéke, Dél-Kelet-Európa országai pedig 7,34 milliárd eurót vonzottak.

Tavaly világszerte enyhén csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések, a nagyvállalatok ülnek készpénzkészleteiken, a kis- és középvállalatok pedig adósságaikat törlesztik.

A legnagyobb fogadó és befektető ország az Egyesült Államok, de Kína már a kihelyezett befektetések terén is felzárkózott mögé, ezek tavaly elérték a 100 milliárd dollárt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!