szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kedden kellene fizetnie Görögországnak 1,6 milliárd eurónyi lejáró adósságot az IMF felé, de ezt aligha tudja megtenni. Ez államcsődöt jelent. Görögországban nem nyitottak ki ma a bankok és a tőzsde sem - a bankok egész héten zárva tartanak -, napi 60 euróban korlátozták a bankautomatából történő pénzkivétel összegét. A tőzsdék zuhanni kezdtek reggel, a forint is így tett, 1 euró már többe kerül 315 forintnál. A Standard and Poor's hétfő este még tovább rontotta Görögország besorolását. Cikkünk folyamatosan frissül.

Most érkezett

Renzi: Euró vagy drachma

Nem az Európai Bizottság és Ciprasz között választanak a görögök a vasárnapi népszavazáson, a választás sokkal többről fog szólni, arról, hogy euró vagy drachma – írja a Twitteren Matteo Renzi olasz miniszterelnök.

A nap folyamán a francia miniszterelnök és a német kancellár is ezt üzente a görögöknek.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

A Nobel-díjas közgazdász unortodox gondolatai a görögökről

Joseph Stiglitz cikkben fejtette ki véleményét a görög válsággal kapcsolatban. Szerinte a Görögországgal szembeni irreális elvárások még mélyebbre taszítják az országot, a tárgyalások pedig sokkal inkább az erőről és a demokráciáról szólnak, mint a pénzről és a gazdaságról. Miközben Görögország nagy részt vállalt abból, hogy az európai bankrendszer kikerüljön a csávából, az ország rendelkezésére bocsátott összegek nem jutottak el oda, ahová szánták őket. Nem tudott egyértelmű tanácsot adni a görögöknek a vasárnapi népszavazás előtt, de ő azért tudja, hova tenné az ikszet.

Ciprasz este beszédet mond a tévében

Legalábbis görög újságírók ezt rebesgetik a Twitteren. A miniszterelnök este 9-kor mond beszédet az értesülések szerint (ez magyar idő szerint 8 óra).

Nem adott pénzt az EKB a görögöknek

A Reuters értesülése szerint Görögország a vasárnapi válságértekezleten 6 milliárd euró többletlikviditást kért az Európai Központi Banktól, de visszautasították a kérést.

Az EKB hónapok óta sürgősségi vészhitellel tartja életben a görög bankrendszert, és pótolja az eurót, amit a hétfői tőkekorlátozásig az elmúlt időszakban naponta milliárdos tételben vettek ki vagy utaltak el az ügyfelek.

Az Akropolisznál épp most vezették be a kártyás fizetést

Abszurd egy kicsit a helyzet. Az Akropolisznál mostantól lehet bankkártyával is fizetni, adott ki erről egy közleményt a görög turisztikai miniszter.

Merkel hibáztatja a görög kormányt

Angela Merkel német kancellár újra sajtótájékoztatót tartott. Elmondta, hogy Görögország kormányának nagylelkű ajánlatot adtak a nemzetközi hitelezők. Továbbra is hajlandóak tárgyalni a hitelezők és az EU a görögökkel, de a görögöknek engedniük is kell Merkel szerint. A kancellár helyettese azt mondta, hogy a vasárnapi szavazáskor ha a lakosság elutasítja a kért intézkedéseket, akkor azzal az eurózónából való kilépés mellett szavaznak.

A nyugdíjasok nem vehetik fel a teljes járandóságukat

Görög kormányzati illetékest idéz a Portfolio.hu. A tisztségviselő azt jelentette be, hogy csak csütörtökön nyitnak ki a bankok, és akkor is csak a nyugdíjasok kaphatják meg a pénzüket – pontosabban egy részét: 240 eurót vehetnek fel a tervek szerint. Ott 600 euró nyugdíj nem számít soknak, a létminimum alatti összeg ez.

Vannak boltok, ahol semmi jele a pániknak

A The Guardian – amely korábban pár szupermarketről írt, ahol tartós élelmiszereket vettek tömegével emberek, és benzinkutakról, ahol elfogyott az üzemanyag – most két, Athén belvárosában fekvő szupermarketet talált, ahol semmi jele a pániknak.

A népszavazásra sincs pénze a görög államnak?

Felröppent egy hír, miszerint a vasárnapra kiírt népszavazásra sincs pénze a görög államnak. (A népszavazáson döntenének a görögök, hogy elfogadják-e a nemzetközi hitelezők által javasolt intézkedéseket.) Holnap kellene fizetni 1,6 milliárd eurót, de cudarul áll a görög állam, ha ennek a töredékébe, 110 millió euróba kerülő népszavazásra sincs pénze.

Szerb bankok ügyleteit is korlátozzák

Szerbia korlátozza görög hátterű, Szerbiában működő bankok tranzakcióit. A betéteseket ez a lépés nem érinti, hanem a leánybankok és a görög anyabankok közötti tranzakciókra vonatkozik a korlátozás, írja a Portfolio.hu. Bulgáriában és Macedóniában is banki korlátozást léptettek életbe.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!