Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Nem jogsértő úgy vélni, hogy lopás, ami az MNB pénzével történt

A jegybank korábbi alelnöke jogerősen pert nyert az MNB-vel szemben. Az ítélet szerint a polgároknak joguk van bírálni a politikai intézményeket, akár harsányan és durván is.

  • HVG HVG
  • +${remainingCount} szerző
Nem jogsértő úgy vélni, hogy lopás, ami az MNB pénzével történt

A Fővárosi Ítélőtábla minap hozott jogerős döntése szerint nem követett el jogsértést Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank korábbi alelnöke, amikor tavaly az Oktatói Hálózat Mi lesz veled, értelmiség? című vitasorozatán kifakadt:

„Én azt gondolom, hogy ami történt az MNB pénzével (ez így van), az lopás.”

A bíróság szerint ezzel csak akkor sérthette volna meg a bankok bankjának jó hírnevét, ha valótlan tényállítást tett volna. Csakhogy Király a véleményét mondta el, amikor azon vitáztak, vajon megtehette-e a jegybank, hogy a nyereségéből a Pallas Athéné alapítványokat pénzelte ahelyett, hogy azt befizette volna az állami költségvetésbe. A bíróság szerint a lopás szó ebben az összefüggésben nem büntetőjogi kategória.

Az ítélet indoklásában kifejtette: az MNB az alaptörvényben deklaráltan politikai intézmény, márpedig a polgároknak joguk van arra, hogy „az őket irányító hatóságokat és politikai intézményeket kritizálhassák, akár harsányan és durván is, vérmérséklettől függően”. A demokratikus jogállam intézményeinek szabad bírálata – folytatta a bíróság – az állampolgárok alapvető, alanyi joga, a demokrácia lényegi eleme, még akkor is, ha az „becsületsértő értékítéletek formájában történik”.

Elbuktak a bíróságon az MNB ellenérvei, hogy az efféle kritikát politikai közszereplőként sem köteles eltűrni, az sérti a személyiségi jogait, mivel a lopás kifejezés „mindenképpen bűncselekménnyel kapcsolatos, az erkölcsi értéket súlyosan sértő”, azt „tolvaj követi el, aki titokban szerzi meg más javait”.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek