szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mire képes az észak-koreai hírszerzés titokzatos 180-as egysége, mely a hackerakciókat szervezi immár az egész világon? Erre kereste a választ a Reuters hírügynökség szöuli irodája.

A WannaCry zsarolóvírus 150 országban több százezer számítógépet bénított meg rövidebb-hosszabb időre. A nagyszabású támadás mögött állítólag Észak-Korea állt. Vajon mire képes ez a világtól elzárkózó ország ezen a téren. hiszen Észak-Koreában a többség számára az internet sem elérhető?

A Reuters hírügynökség szöuli irodája mindenekelőtt olyan embert keresett, aki tapasztalatból ismeri a helyzetet. Kim Heung-kwang professzor valaha a Kim Ir Szen egyetemen tanított informatikát. 2004-ben lelépett és azóta Dél-Koreában él. A Reuters tudósítójának elmondta: a külföldi hírszerzésnek van egy 180-as számú egysége, amely a hackertámadásokat végrehajtja. A professzornak sok egykori tanítványa dolgozik itt éppúgy, mint a Központi Informatikai Parancsnokságon, mely a hadsereg informatikai rendszerét fejleszti és ellenőrzi. Mit csinál a 180-as egység? Pénzt Észak-Koreának- mondja Kim professzor. Külföldi bankok pénzét nyúlják le. Megvan ehhez a technikájuk? Nekik nincs, de külföldön vegyes vállalatokat alapítanak ebből a célból: Kínában, Malajziában, a Fülöp szigeteken és egy sor más országban.

James Lewis, a washingtoni Center for Strategic and International Studies Korea-szakértője szerint Észak-Korea irányt váltott ezen a téren. Korábban a hagyományos hírszerzés volt a cél vagy az ellenség megzavarása, mint a Sony esetében. Most a fő cél a pénzszerzés. A Sony ellen azért indítottak hackertámadást Hollywoodban, mert filmet forgatott arról, hogy amerikaiak végeznek Kim Dzsong Un észak-koreai elnökkel. Azóta olyan akciókra koncentrálnak, mint Banglades nemzeti bankjának lenyúlása 81 millió dollárra.

 Dél Korea külügyminiszter-helyettese, aki a Reuters-nek nyilatkozott, kifejtette: a legnagyobb fogás Banglades nemzeti bankja volt, de számos más pénzintézet is pórul járt a Fülöp szigeteken, Vietnamban és Lengyelországban. A hackertámadások ilyenkor általában kínai vagy malajziai bázisról indulnak. A 180-as egység munkatársai bizonyos önállósággal rendelkeznek- mondta el egy amerikai hírszerző, aki szerint az észak-koreai hackerek arra is képesek, hogy akcióikat egy szálloda szobából irányítsák Kínából vagy épp Kelet-Európából.

Az USA informatikai biztonsági rendszerének egyik magas rangú tisztviselője, aki nem kívánta megnevezni magát, úgy nyilatkozott, hogy nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a WannaCry vírus mögött Észak- Korea állt volna. Az viszont biztos, hogy a képessége immár megvan a világtól elzárkózó országnak, hogy ilyen akciókat indítson bárhol a világon. A fenyegetés tehát reális- hangsúlyozta az amerikai informatikai biztonsági szakértő, aki a Reuters szöuli irodájának nyilatkozott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!