szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vendéglátósok szakszervezete szerint a kötelező szervizdíj végre a dolgozóknak jelentene garantált pluszpénzt, a balatoni vendéglátósok viszont úgy vélik, hogy ez csak egy kötelező áremelés lenne.

A Vendéglátó és Turisztikai Szakszervezet támogatja, a balatoni vendéglátósok ellenzik viszont a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége javaslatát, hogy vezessenek be 8-15 százalékos kötelező szervizdíjat – derül ki a hétfői Magyar Nemzetből és a Népszavából.

A szövetség szerint a szervizdíjból származó többletbevétel segíthetne megfékezni a munkaerő külföldre vándorlását is.

Várnai Zsuzsa, a Vendéglátó és Turisztikai Szakszervezet ügyvezető elnöke a Magyar Nemzetnek elmondta: azért támogatják a javaslatot, mert az garantált bevételt jelentene a dolgozóknak, míg a borravalót a tulajdonos az esetek 50 százalékában elveszi tőlük, esetleg egy részét adja csak vissza. A szakszervezet már el is küldte a javaslatot támogató levelét a Magyar Turisztikai Ügynökségnek.

Próbálkozhatnak itt szervizdíjjal, ha egy pincér Ausztriában háromszor annyit keres

A vendégeknek többet kellene fizetniük az éttermekben, ha bevezetnék a kötelező szervizdíjat, de a dolgozóknak sokkal többre van szükségük ahhoz, hogy ne nézzenek külföldi munka után. Nem hiszik el a vendéglátásban dolgozók, hogy a kötelező szervizdíj megoldaná a problémáikat. Hiába tűnik az ötlet papíron jónak, a legtöbbek szerint a gyakorlatban nem fehéredne az ágazat, és a fizetések sem nőnének érezhetően.

A Népszava balatoni vendéglátósokat szólaltatott meg, akik ellenzik a javaslatot. Hoffmann Henrik, a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke, szállodatulajdonos szerint a kötelező szervizdíj nem lenne más, mint egyszeri kötelező áremelés. Úgy vélte: a további áfacsökkentés jobb megoldás lenne.

A vendéglátás forgalmi adója az idén 18 százalékra csökkent, jövőre 5 százalékra mérséklődik, és a szakember szerint már elindult a bérek emelkedése az ágazatban. "Jövőre még nagyobbat léphetünk, elérhetjük az Ausztriában a vendéglátásban kínált fizetés 70 százalékát. Ez lehet a lélektani határ, amiért remélhetően egyre többen itthon maradnak, és nem odakint vállalnak munkát" – mondta Hoffmann Henrik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!