szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A piacok már a terrort is beárazták – ez magyarázhatja a mostani nyugalmat. Persze jöhetnek még meglepetések a következő időszakban.

Látszólag semmilyen hatást nem gyakorolt az európai tőzsdékre a manchesteri terrortámadás: az indexek emelkedéssel kezdték a napot, annak ellenére, hogy az esti merénylet után reggel a londoni Victoria pályaudvart is kiürítették a hatóságok. Ez részben annak tudható be, hogy a piaci hangulatot jelző, ma ismertetett indexek rég nem látott optimizmust mutatnak Németországban és Franciaországban is – vagyis a piacbarát Emmanuel Macron megválasztása többet nyom a latban, mint a szigetországban történt támadás.

Egy ilyen merénylet mindenképpen bizonytalansági faktort jelent, ám a piacok ehhez már hozzászoktak az utóbbi időszakban, az Egyesült Királyságra pedig ez fokozottan igaz – magyarázta a hvg.hu-nak az Equilor vezető elemzője. Ami a szigetországban most folyó választási kampányt illeti, Kiss Mónika úgy véli, a britek konzervatív gondolkodásába nem fér bele az, hogy bármelyik párt fegyverként használja fel a támadást. Igaz ez szerinte a legnagyobb pártoktól a kisebb, szélsőségesebb erőkig mindenkire. Theresa May miniszterelnök egyébként jelezte: a támadás hírére felfüggesztették a kampányt.

A választók döntését sem elsősorban a mostani támadását befolyásolhatja majd a június 8-i voksoláson, hanem például Theresa May kampányának olyan kritikus pontjai, mint a nyugdíjasok ellátására vonatkozó reform terve. A múlt héten ismertetett, egyes szociális ellátások szigorítását felvető javaslat nagy felzúdulást váltott ki, Olyannyira, hogy a Bloomberg információi szerint May visszakozni kényszerült nem csak a választók, de saját miniszterei előtt is.

Ma már arról sem esik szó, hogy a választás kiírását megelőző időszakban rendkívül népszerű Konzervatívok földcsuszamlásszerű győzelmet arathatnak két hét múlva, ám az sem valószínű, hogy elveszítenék a voksolást. Kiss Mónika azonban emlékeztet arra, hogy a közvélemény-kutatások mostanában többször is csalóka eredményt hoztak. Így volt a tavalyi Brexit-szavazásnál is, amikor a maradás győzelmét jósolták. Ezért is fontos lehet, mi történik a következő időszakban a szigetországban.

Arra a kérdésünkre, mi történhet, ha May és pártja mégis elveszíti a választást, az Equilor vezető elemzője azt emelte ki, hogy az további csúszást hozhat a britek unióból való kilépéséről szóló tárgyalásokon. Márpedig ez már most sem áll jól: ahhoz képest, hogy a népszavazás tavaly június 23-án zajlott le, a valódi tárgyalások június 19-én kezdődhetnek el. Ám ha egy esetleges kormányváltás miatt új stáb áll fel, az újabb 2-3 hónappal tolhatja el a startot, ami további bizonytalansághoz vezet. Ez pedig már a piacokon, a font árfolyamán is érezhető negatív hatással jár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Minden, amit tudni lehet a manchesteri merényletről

Öngyilkos merénylő robbantott helyi idő szerint 22:30-kor Manchester legnagyobb koncert- és rendezvénycsarnoka előtt. A hatóságok terrorcselekményként kezelik a tragédiát, amelynek 22 halálos áldozata van.