szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Akár 3-5 éven belül reális opció lehet kínai, vietnami, indonéz és pakisztáni vendégmunkások szerződtetése, hogy megoldják a magyarországi építőipari cégek munkaerőhiányát.

Erről Scheer Sándor, az állami megrendelésekkel bőven ellátott Market Zrt. elnök-vezérigazgatója beszélt a Világgazdaságnak. Hozzátette: Nyugat-Európa munkaerő-piaci problémáira Kelet-Európa volt a válasz, a képzett ukrán szakmunkások már Nyugaton dolgoznak, onnan nem lehet megoldani a magyarországi munkaerőhiányt.

Scheer szerint már most 20-30 ezer ember hiányzik az építőiparból, többek között azért, mert hiába emelkedtek a kivitelezési díjak, rossz a bérszerkezet. A pluszpénzek nem jutnak el az alsó szintekig, nagy részük eltűnik a kkv-szektorban, ahol az alkalmazottak 90 százaléka továbbra is minimálbéres, és a cégek nem költenek fejlesztésre.

A 827 munkavállalót, köztük 237 szakmérnököt foglalkoztató, jelenleg 42 projekten dolgozó, az idén várhatóan már több mint 106 milliárd forintos árbevételt elkönyvelő óriáscég vezére szerint súlyos gondot okoz a középvállalkozói réteg mohósága. Hiába fizetik ki a generálkivitelezők az alvállalkozók által diktált díjakat, a 3 ezer forintos óradíjon leszámlázott szakmunkát, a szakmunkások a legtöbb cégnél továbbra sincsenek megfizetve, ezért szerződnek külföldre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Garancsi cége építheti az ország egyik legmegalománabb beruházását

114 ezer köbméteres munkagödör, hat szint, 33 ezer négyzetméter terület, 36 méteres magasság, nyolcmillió literes akvárium - ezek a brutális paraméterek a Pannon Parkot jelölik, amely a Városligetben épülhet meg. Az eredetileg becsült 25 milliárd helyett 32,7 milliárdért, kiegészülve pár kisebb melléklétesítménnyel - a drágulás okai között a munkaerőhiány és a dráguló alapanyagárak mellett "sok egyéb tényező" is szerepel.