Majdnem szabályozott pénzügyek helyett biztos pillérek
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Nem változtatott a Moody's a magyar adósságbesoroláson.
A másik két nagy hitelminősítővel ellentétben a Moody's nem minősítette fel Magyarországot. Ők idén most először döntöttek a magyar besorolásról, de végül érdemben nem is vizsgálták az országot. Így a Moody's-nál Magyarország a Baa3 kategóriában szerepel, ez a befektetésre ajánlott kategória legalsó szintje. Ugyanebben a kategóriában szerepeltünk idén februárig a másik két nagy hitelminősítőnél is, de akkor a Standard&Poor’s és a Fitch is egy szinttel feljebb sorolta a gazdaságunkat.
Miért fontos a hitelminősítés?
Amikor az évtized elején a hitelminősítők egymás után tették bóvliba Magyarországot, a kormány azt sugallta, hogy ennek nincs is komoly jelentősége, aztán amikor 2016-ban kikerültünk a bóvliból, már azt mondták, hogy ez rendkívül fontos. Ez utóbbi alkalommal volt igazuk.
A befektetők általában akkor tekintik megbízhatónak egy ország gazdaságát, ha a három hitelminősítő közül kettőnél nincs bóvliban. Az igazán nagy dobás az volt, hogy ezt sikerült elérni. Annak, hogy a befektetésre ajánlott kategóriának sem az alsó szintjén vagyunk már, már leginkább presztízsjelentősége van: fontos jelzés, hogy a gazdaságunk alapvetően stabil. Amikor a hitelminősítők döntenek az ország besorolásáról, általában a makrogazdasági helyzetet, a költségvetés állapotát, és a finanszírozási kilátást veszik figyelembe.
Amikor legutóbb, tavaly novemberben vizsgálta a Moody’s Magyarországot, kiemelte a gyors GDP-növekedést, de egyebek mellett akkor azért sem minősített fel minket, mert nagyon feszes a munkaerőpiaci helyzet, az autóipartól és a német gazdaságtól való függés pedig kockázatot jelent. Az S&P és a Fitch idén februárban azzal indokolta a felminősítést: folyamatosan nő a gazdaság, az államadósság és a külső adósság GDP-hez mért aránya pedig csökken.
Idén még háromszor mondanak ítéletet
Hacsak nem történik valami nagyon váratlan fordulat a gazdaságban, idén még mindhárom hitelminősítő egyszer vizsgálja meg a magyar besorolást. A Fitch és a Standard&Poor’s ugyanazon a napon, augusztus 16-án dönt majd, a Moody’s pedig októberben.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Már párszáz milliós hitelnagyság esetén is – akár több tízmillió forinttal – többe kerülhet cégünknek, ha csupán a kamatszint alapján döntünk.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A kegyelmi botrány után is trükköznek a gyermekvédelemben a számokkal, hogy Orbán Viktor elmondhassa, vállalható az állami gondozás állapota. A családjukból kiszakadó gyermekek ezt először a túlzsúfolt, eszköztelen befogadóotthonokban tapasztalják meg.
Kövesse élőben a Pride eseményeit.
A tiltottá lett Pride üzenete aktuálisabb, mint valaha.
A Tisza Párt elnöke úgy nyilvánult meg félreérthetetlenül a Pride-ról, hogy le sem írta a rendezvény nevét.
Az indoklás szerint azért, mert nem fellebbeztek a tiltás ellen, de a szervező főváros szerint nem is kell engedély.
Nehéz-Posony Kata, a HVG ügyvédje minden kérdésre válaszol.
A miniszterelnök szerint a rend nem magától jön létre, azt először meg kell teremteni aztán pedig megvédeni.
Mindenki azt találgatja, hogyan alakul a szombati Pride. Nemzetközi lapszemle.
A többi uniós ország megvan Orbán nélkül is, legalábbis egy bizonyos pontig.
„A bukásoktól, brutális sérülésektől való félelem folyamatosan bennem van” – meséli Valter Attila országútikerékpár-versenyző a Penge podcast új adásában.
A francia joghurttal jobb lesz vigyázni.
Mi az, amiben már most a legjobbak között van?
A politikát uraló arrogancia és a lebutított beszédmód erős apátiát okozott a társadalomban, de most ez változóban van. HVG-portré.