Trump, a fegyverkereskedő, elégedetlen Európával

„Az USA nem eheti meg a tortát egyedül” – foglalta össze az európai NATO-tagok véleményét a szövetség fegyverkezési terveiről a New York Timesnak Stefano Stefanini, aki korábban hazája NATO-nagykövete volt, most pedig szakértő Brüsszelben.

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
Trump, a fegyverkereskedő, elégedetlen Európával

A fegyverkereskedelem az egyik legnagyobb biznisz a világon, és Trump elnök jelentős részben ennek a lobbinak a pénzéből lett elnök. Igyekszik is ezt megszolgálni, a NATO-tagállamokat állandóan arra buzdítja, hogy növeljék a katonai kiadásokat. Az európai tagállamok közül szinte senki sem teljesíti a híres-nevezetes normát, amely szerint a GDP 2%-át kellene katonai célokra fordítani. Trump nyomulása a témában sikeres volt, mindenki megígérte, hogy többet költ fegyverkezésre Európában.

Amerikai fegyvereket vegyetek!

Erre figyelmeztette Washingtonban a kissé megdöbbent európai diplomatákat Trump egyik bizalmi embere. Michael J. Murphy igen keményen hívta fel a szövetségesek figyelmét arra, hogy "az atlanti kapcsolatok komoly megromlásával járna, ha az Egyesült Államokat kizárnák az új európai fegyverkezési programokból!" Az európai diplomaták, akik nevük elhallgatását kérték a New York Timestól, különösen azt kifogásolták: a durva kioktatást követően még kérdésekre sem maradt ideje Trump bizalmi emberének. A negatív reakció nyilván visszajutott a Fehér Házba is. Ezért az illetékes európai diplomatákat meghívták a Pentagonba is, hogy megtudhassák, mi az amerikaiak gondja.

Trump és Macron ellenérdekelt a fegyverüzletben 

A partraszállás hetvenötödik évfordulóján lelkesen lapogatta egymás vállát Donald Trump és Emmanuel Macron, de nagyon is sok közöttük az ellentét. Az egyik ilyen a fegyverkezés ügye. Macron – a németek és az olaszok támogatásával – úgy kívánja teljesíteni a NATO 2%-os elvárását, hogy a hatalmas összegből európai fegyvereket vásároljanak.

Az Európai Védelmi Alap 21 milliárd eurót irányoz elő 

A következő uniós költségvetés tervezete ennyit ír elő, és ezt az amerikaiak keveslik – magyarázták el a Pentagonban, ahol sokkal udvariasabban ugyan, de megmondták az európaiaknak: ne is álmodjanak arról, hogy a saját hadiiparuk húz majd igazán hasznot az uniós tagállamok fegyverzetfejlesztési programjából. Macron elnök viszont ragaszkodik ahhoz, hogy ezekben a közös programokban csakis uniós államok vehessenek részt. Az Európai Unión kívüli résztvevők csakis kivételesen kerülhetnek be a közös programokba, ha olyasmivel járulnak hozzá a sikerhez, amit az európai hadiipar nem tud előállítani. Ez az elképzelés nemcsak az USA-t, de Kanadát és Norvégiát is kizárná a NATO-tagállamok közül. Sőt, a Brexit után Nagy-Britanniát is. Macron elnök úgy véli, ez nagy esély a francia és általában az európai hadiiparnak. Berlin és Róma ebben lelkesen támogatja a franciákat.

Európa megosztott 

Mint oly sok más kérdésben is: az Európai Unió tagállamai ebben sem értenek egyet. Lengyelország és a három kis balti állam él-hal Trump terveiért, mert félnek Oroszországtól, és csakis az Egyesült Államokban bíznak. A lengyelek 2 milliárd dollárt ígértek Trumpnak, ha folyamatosan amerikai csapatokat állomásoztat az ország területén. Ismerve az USA elnökének hiúságát, azt is közölték, Trump-erődnek neveznék el az amerikaiak fő támaszpontját Lengyelországban. Románia is hatalmas pénzekért vásárol amerikai fegyvereket. Bukarestben jól tudják: Washingtonban őket és a lengyeleket tekintik fontos tényezőnek a térségben.

Washingtonban a lojalitás bizonyítékának tekintik a fegyvervásárlást

Trump szponzorai számára fontos az európai piac, még ha távolról sem annyira jövedelmező, mint a Közel-Kelet. Az elnök Szaúd-Arábiában, első látogatása idején 150 milliárd dollár értékben adott el amerikai fegyvereket. Milyen lesz az Európai Unió új hadiipari politikája? Kizárják-e az USA-t az európai fejlesztésekből? Federica Mogherini, az EU külügyekben illetékes főképviselője úgy nyilatkozott a New York Timesnak, hogy az európai piac ezen a téren sokkal nyitottabb az amerikaiak előtt, mint fordítva. A Pentagonban az amerikaiak válaszul azt hangsúlyozták, a tengerészgyalogság svéd fegyvereket is használ. Ezeknek az értéke aligha vetélkedhet egy F–35-ös vadászgéppel, bár azon a területen is van együttműködés – emlékeztettek rá az amerikai hadügyminisztériumban. Trump nemigen hagy kétséget afelől, hogy hazája egyedül akarja megenni a NATO-fegyverüzlet tortáját, amelynek a költségét ő sajtolta ki a kissé vonakodó európai szövetségesekből. Ehhez azért még az európaiaknak is lesz egy-két szavuk – legalábbis ez derült ki a New York Times összeállításából, mely a NATO jövőjét meghatározó fegyverkezési programokról szól.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Meghalt Ozzy Osbourne

Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.

utazás

Európa 5 legszebb vasútvonala

Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.