szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagy István szerint jó évet zárt a magyar mezőgazdaság, a sertéspestis pedig piaci lehetőségeket is jelent. A túlzó állatvédelmi elvárások azért vannak, mert a városi ember a csirkehúst ugyan szereti, de nem tudja elfogadni, hogy le kell hozzá vágni az állatot.

Interjút adott a fideszes médiaalapítványhoz tartozó Magyar Nemzetnek Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető egyebek mellett a következőket mondta:

  • A 2019-es évről: „A gazdák a nehézségek ellenére is helytálltak, így az idén is jó évet zárhat a mezőgazdaság.”
  • A sertéspestisről: „Bár a sertéspestis valóban óriási veszélyt jelent, ugyanakkor komoly piaci lehetőséget is rejt. A magas felvásárlási áraknak köszönhetően soha ilyen jövedelmezően nem tudtak sertést tartani a gazdák, mint most.”
  • A gazdatársadalom elöregedéséről: „Az előttünk álló év egyik legnagyobb feladata lesz megtalálni azt a módot, amelynek köszönhetően biztosítható a rendszerváltás óta felépített gazdaságok megmaradása. Érintőlegesen ugyan, de idetartozik a mezőgazdasági adózás megreformálása is. Olyan új formát kell találnunk, amely magában foglalja az őstermelői létforma előnyeit, de tisztességes körülmények között ad lehetőséget a gazdaságok fejlesztésére, bővítésére.”
  • A mezőgazdaság környezetterheléséről és szerepéről a globális felmelegedésben: „A gazdákat felelőssé tenni környezetünk sérüléseiért rendkívül téves irány. Kinek az érdeke leginkább, hogy védje környezetünket? Nem annak a termelőnek, akinek az életét, a megélhetését főként a környezet és az éghajlat befolyásolja? Támadások helyett inkább támogatnunk kell őket abban, hogy minél több olyan új eljárást tudjanak alkalmazni, amely csökkenti a gazdálkodás ökológiai lábnyomát. A gazdák ugyanis hajlandók a változásra.”
  • Az erősödő (néha talán túlzásba eső) állatvédelmi elvárásokról: „Óriási veszélyt jelent a társadalomra nézve, hogy a város elszakadt a vidéktől, az urbanizált társadalom egyre távolabb kerül a természettől. A városi ember nincs kapcsolatban a valósággal: a csirkehúst ugyan szereti, de nem tudja elfogadni, hogy ahhoz le kell vágni az állatot. Ha nem tudunk különbséget tenni a haszon- és a hobbiállatok között, akkor semmi jóra nem számíthatunk a jövőben.”

Üzent az agrárminiszter: Aki balatoni halat enne, hát fogjon magának!

Egy írásbeli kérdésre adott válaszában osztotta meg jó tanácsát Nagy István.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!