szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Négy nap káosz után egy kicsit megnyugodtak a piacok.

Nagyot erősödött a forint péntek délelőtt. A nap kezdetén még 357 forintba került egy euró, de alig másfél óra leforgása alatt a 351-es szintig mozdult az árfolyam, utána pedig kis stagnálás után újra erősödni kezdett, a napi rekord eddig 348,59.

Ezzel – egy időre legalábbis – vége a négy napon át tartó szabadesésnek. Hétfőn 340-ről 345-re változott a forint/euró árfolyam, kedden onnan 348-ig mozdult el, szerdán már 354-ig, csütörtökön pedig 359,26-ig zuhant. Onnan már kicsit korrigált, a nap jelentős részében 357 volt az árfolyam, onnan jött a pénteki nagy erősödés.

Amióta euró létezik, a forint euróhoz mért legnagyobb, egy naptári héten belüli gyengülését 2008. október 6. és 10. között láttuk: akkor hétfőn 248,54 volt az árfolyam, pénteken viszont már 264,03. Ha folytatódik a trend, akkor a mostani hét csak a második legrosszabb lesz.

A változás egyik legfőbb oka az, hogy egy kicsit megnyugodtak a piacok, úgy tűnik, hogy a koronavírus-járvány miatt bizonytalan nemzetközi gazdasági helyzetben is túlreagálásnak tartják már a 360-hoz közelítő szintet. Nem csak a forint erősödik, a régió összes országának devizája kicsit magához tért az elmúlt napok után, ráadásul az euró a dollárhoz képest látványosan erősödik, vagyis úgy tűnik, hogy a befektetők egy picit jobban megbíznak már Európában, mint az előző pár napban.

De fontos arra is emlékezni: még mindig nagy a bizonytalanság és feszültség, egy ilyen helyzetben nem lehet biztosra venni azt, hogy ha bejön néhány rossz hír, akkor nem kezd el újra esni a forint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

7 alkalom, amikor a forintgyengülést megpróbálták megmagyarázni

A forint gyengülése miatt hibáztatták már a médiát, hivatkoztak a szilveszteri buliból józanodó spekulánsokra, de azt is mondták, hogy örülnünk kellene a gyengülésnek. Összegyűjtöttük, hogy az elmúlt évtizedek nagy forintgyengüléseire mit reagáltak a politikusok és a gazdasági döntéshozók.