szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Új önkormányzati ingatlancég indul a városban júliustól, amely már nem veszi át azokat a lakásokat, amelyekben jogcím nélkül laknak. Ha júliusig sem egyenlítik ki a számlájukat, elindulhat a kilakoltatási procedúra.

Márki-Zay Péter még múlt héten, egy videós bejelentkezésében beszélt a lehetséges kilakoltatásokról, ekkor még 138 bérleménnyel kapcsolatban említette, hogy 2-8 éve nem fizető bérlőkről van szó, akiket az új, július elsejével induló önkormányzati cég már nem vesz át.

A kilakoltatásokról szóló beszámolót a vasarhely24.com szúrta ki, és a csütörtöki sajtótájékoztatóján is beszélt erről a hódmezővásárhelyi polgármester, bár ekkor már 104 felbontott bérleti szerződésről beszélt. Felmerült, hogy a csúszás oka az lehetett, hogy egy, az önkormányzatnál korábban dolgozó ügyintéző kenőpénz fejében eltekintett a bérleti szerződések felülvizsgálatától. Márki-Zay Péter ezekre a kérdésekre nem válaszolt, azt azonban megerősítette, hogy amennyiben júliusig az érintettek nem fizetnek, ez több száz vásárhelyi kilakoltatását is jelentheti.

A polgármester a hvg.hu-nak azt mondta, hogy szerinte az elkövetkező hetekben az érintettek egy része kifizeti a tartozását, a többiek esetében viszont a kilakoltatás végrehajtását fogják kérni, a kilakoltatás végrehajtása több hónapig is eltarthat. Márki-Zay Péter szerint eddig is előfordult már hasonló eset, igaz, nem ilyen jelentős számban, a polgármester tudomása szerint, valahova ők is elköltöztek.

Két évvel ezelőtt írt arról a hvg.hu, hogy Hódmezővásárhelyen 2016-ban hatszáz bérlakás volt, de a korábbi városvezetés az önkormányzati lakások közel háromnegyedét értékesítésre írta ki. Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Pétert polgármesternek megválasztották, akkor az értékesítéseket leállították, csak azokat adták el, amelyekre már kötelezettséget vállalt az önkormányzat. Így jutott bérlakáshoz a lakásügyi tanács elnökének lánya is, amiből botrány kerekedett. Amikor kitudódott, majd a kormánypárti helyi ellenzék feljelentést is tett az ügyben, akkor végül a szocialista politikus lemondott a posztjáról, rokona pedig a bérleményről. Jelenleg az önkormányzatnak mindösszesen 443 bérlakása van, amelyből 253 szociális bérlakás. Márki-Zay Péternek arról nem volt pontos információja, hogy a kilakoltatással fenyegetett bérlők milyen típusú lakásban élnek, de úgy vélte, hogy többségük nyilván szociális alapon köthetett bérleti szerződést.

A polgármester nem tartja aggasztónak, hogy esetleg több százan, ha nem is egyszerre, és nem is rögtön, de egy fél-másfél éves eljárás után utcára kerülnek, így a lehetséges krízisre sincsenek tervek. Márki-Zay Péter szerint a vásárhelyieket irritálja, ha a nem fizetők is bent maradhatnak a lakásaikban. A polgármester szerint a városban folyik felzárkóztató program, és a lakhatásukban is támogatják azokat a rászorulókat, akik közreműködők. A városban azon dolgoznak, hogy több szociális bérlakás váljon elérhetővé. Az érintettek jelentősebb része, úgy tudjuk, hogy abban a városrészben lakik, ahol zömében hátrányos helyzetű családok élnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!