Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az év végi pénzszórásnak meg lett az eredménye, az ország államadóssága meghaladta a 38 ezer milliárd forintot, ezzel újra visszaugrott a GDP 81 százalékára. A háztartások adóssága is jelentősen nőtt, miközben a lakosság rengeteg készpénzt és bankbetétet halmozott fel, vagyis egyáltalán nem volt minden rendben a munkaerőpiacon, ahogy a kormány igyekszik lefesteni.
3832 milliárd forint volt az államháztartás hiánya 2020-ban – derül ki a jegybank által közzétett előzetes adatokból. A hiány nagy része, 2114 milliárd forint (ez a GDP 15,8 százalékának megfelelő összeg) az utolsó negyedévben jött össze. Illetve persze nem csak úgy összejött, 2154 milliárd forintot a kormány hozott össze, mivel a járvány-válságban sem tekintette el az elmúlt években már bevett szokássá vált év végi pénzszórástól. A helyi önkormányzatok 23 milliárd forintos hiányt csináltak az utolsó negyedévben, a társadalombiztosítási alapok (nyugdíj és egészségügy) pedig 64 milliárd forintos pluszt.
A hatalmas év végi hiánynak, illetve a gazdasági válság miatt a GDP zsugorodásának köszönhetően az államadósság kilőtt, év végén 38 368 milliárd forint volt, vagyis a GDP 81 százaléka.
Ez azt jelenti, hogy egy csapásra eltűnt az összes államadósság-csökkentés, amit a Fidesz-kormányok elértek. Bár tegyük hozzá, jelentős adósságcsökkentésről az elmúlt években nem volt szó, a kormány mindössze alacsonyan tartotta az éves hiányokat, miközben a GDP évi 4-5 százalékokkal nőtt, így lassacskán kinövögette az adósságot. Eközben az uniós tagállamok úgy harmada nemhogy nullszaldós, de pluszos költségvetést vitt.
A háztartások pénzügyi számlás adatai jól jelzik, hogy év végén már ismét érzékeltette hatását a járvány és a válság – a háztartások egyszerre spóroltak és eladósodtak. Az adatok jól illeszkednek ahhoz, hogy a kiskereskedelmi forgalom (vagyis áttételesen a háztartások fogyasztása) pocsékul alakult decemberben.
A háztartások a negyedik negyedévet 1037 milliárdos (a GDP 7,8 százaléka) pluszban zárták. A pénzügyi eszközök állománya így év végén elérte a GDP 139,5 százalékát, miközben a tartozások csak a GDP 24,4 százalékát.
A háztartások pénzügyi eszközei közül jelentősen nőtt a készpénz, a folyószámla betétek, a lekötött betétek állománya – vagyis
a lakosság nem költekezett, inkább a párnacihában és a bankban spájzolta a pénzét,
ami válságban racionális döntés. A háztartások pénzügyi eszközeinek értéke 2020 végére valamelyest meghaladta a 66 ezer milliárd forintot, ezen belül a készpénz- és a betétállomány a 18 ezer milliárd forintot (a 2019 végi 60,6, illetve 15,6 ezer milliárd forintról).
A spórolással párhuzamosan jelentősen nőtt a háztartások hitelállománya az év végén.
A háztartások hitelállománya 2020 végén 9,9 ezer milliárd forinton állt (2019 végén 8,7 ezer milliárd volt).
A kormány (elsősorban Orbán Viktor miniszterelnök és Varga Mihály pénzügyminiszter) a megtévesztően kedvező munkaerőpiaci adatokat hangsúlyozva igyekszik olyan képet festeni, mintha minden rendben lenne – a fokozódó eladósodás ugyanakkor nem erre utal. Egyébként a jegybank a válságkezelés „sikerességét” elemző gyorsjelentésében a fundamentumok közt sorolta, hogy mind a lakossági, mind a vállalati hitelezés jelentősen bővült. Ez annyiban valóban pozitívum, hogy a lakosság és a cégek legalább hitelhez jutnak a válságban. A két szektor közt egyébként van átfolyás, sok bajba jutott kisvállalkozó próbálja lakossági hitelekkel (akár babaváró kölcsönnel) víz felett tartani vállalkozását.
A jegybank adatai szerint a negyedik negyedévben jelentősen bővült a hosszú lejáratú, forint fogyasztási és egyéb hitelek állománya. A forint ingatlanhitelek állománya is növekedett, de kisebb mértékben. A háztartások egyéb kötelezettségei számottevően nőttek.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A magyar vasút olyan, mint a magyar oktatás vagy az egészségügy: rendkívül elhivatott emberek hatalmas munkája kell ahhoz, hogy ellensúlyozzák, mennyire kevés pénzt ad az állam. Ami pénz a vasútra megy, az arra jó, hogy a menetrend ne nagyon romoljon, a legrosszabb kocsikat lecseréljék, na és hogy a Budapest–Belgrád vasút épüljön.
Oroszország is újabb drón- és rakétatámadást indított Ukrajna ellen az éjszaka.
A társaság jól fial Lázárnak – és csak neki.
Az Oroszország-szakértő szerint köze lehetett a palágykomoróci templom elleni támadáshoz az Orbán-kormánynak.