Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A lakosság és a vállalkozások sok hitelt vettek fel, a törlesztéseiket eltolták a moratóriummal, az MNB pedig több ezer milliárd forintot öntött bele a gazdaságba. Elsősorban ezeknek köszönhető, hogy Magyarország sok szempontból relatíve jól vészeli a válságot - derül ki a jegybank gyorsjelentéséből.
„A magyar gazdaság az első hullámban tapasztaltnál lényegesen kedvezőbb teljesítményt mutatott a járvány második hullámában” – kezdi a Magyarország válságkezelésben nyújtott teljesítményét elemző gyorsjelentését a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A jegybank szerint az ország (vagyis a kormány és maga a jegybank) 11 sikert könyvelhet el, 8 területen pedig előrelépésre lenne szükség.
A magas frekvenciás adatok alapján a hazai GDP 2020-ban várhatóan 5,0- 5,5 százalékos mértékben zsugorodott – írja a jegybank. Először Orbán Viktor miniszterelnök ejtette el, hogy a 2020-as gazdasági visszaesés közelebb lehet az 5 százalékoshoz, mint a korábban várt 6-hoz, csütörtökön ezt az Európai Bizottság is megerősítette, amely téli gazdasági előrejelzésében 5,3 százalékra tette a visszaesés mértékét.
Az MNB szerint a kedvező év végi adatok megfelelő alapot adnak a gazdaság gyors helyreállásához is. A GDP-növekedés 2021-ben várhatóan a jegybank decemberi Inflációs jelentésben közölt előrejelzési sávjának (3,5-6,0) felső, gyorsabb kilábalást mutató tartományában alakul és megközelítheti a 6 százalékot. Ennek eredményeképpen a magyar gazdaság már 2021 végére visszanyerheti a 2019. évi teljesítményét - vélekednek.
A jegybank szerint az alábbi 11 pontban tekinthető sikeresnek a magyar válságkezelés:
A fenti pontok közül alapvetőek a kedvező munkaerőpiaci folyamatok, a lakossági és a vállalati hitelezés pörgése, a hitelmoratórium, illetve a jegybank forrásteremtő intézkedései – a többi ezekből következik, például a lakossági fogyasztás vagy a vállalatok beruházása azért nem esett vissza annyira, mert volt fedezet vásárolni és beruházni.
Más szóval a jegybank lényegében azt állítja, hogy e pontok képezik a sikeres magyar válságkezelés alapjait. Mivel minimum kérdéses, hogy a munkaerőpiaci folyamatok valóban kedvezőek voltak-e, maradnak a kedvező hitelezési folyamatok, illetve a jegybank forrásbiztosítási intézkedései. Ezek kapcsán vitán felül áll, hogy nagyon komoly pénzeket pumpáltak a gazdaságba, ez a fűtőanyag akadályozta meg, hogy a léghajó nagyobbat zuhanjon annál, amekkorát zuhant. Tehát összefoglalva a magyar válságkezelés alapjai:
A jegybank 8 olyan területet határozott meg, ahol előrelépésre lenne szükség. Az első kettő:
Matolcsy György jegybankelnök már a kormány szemére hányta, hogy nem fogyasztott és beruházott eleget, így nem vette ki a részét kellőképpen a gazdaság pörgetéséből. Ami egyébként érdekes annak tükrében, hogy a költségvetés soha nem látott hiányt hozott össze 2020-ban, aminek következtében az államadósság elszállt. Vagyis nem arról van szó, hogy a kormány ne költekezett volna. Igaz, a pénzszórás nagy része a békeévekben megszokott módon decemberre esett (ahogy ezt a jegybanki jelentés is megjegyzi). Ezzel együtt nem látszik (mivel a részletes adatokat nem hozták nyilvánosságra), hogy a kormány pontosan mire költötte el azt a sok pénzt (például az állami vállalatok tőkeemelésén belül).
A maradék 6 terület, ahol a jegybank szerint javulásra lenne szükség:
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.