Változások az adózás rendjében – mire kell figyelniük a cégvezetőknek?
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
A lakosság és a vállalkozások sok hitelt vettek fel, a törlesztéseiket eltolták a moratóriummal, az MNB pedig több ezer milliárd forintot öntött bele a gazdaságba. Elsősorban ezeknek köszönhető, hogy Magyarország sok szempontból relatíve jól vészeli a válságot - derül ki a jegybank gyorsjelentéséből.
„A magyar gazdaság az első hullámban tapasztaltnál lényegesen kedvezőbb teljesítményt mutatott a járvány második hullámában” – kezdi a Magyarország válságkezelésben nyújtott teljesítményét elemző gyorsjelentését a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A jegybank szerint az ország (vagyis a kormány és maga a jegybank) 11 sikert könyvelhet el, 8 területen pedig előrelépésre lenne szükség.
A magas frekvenciás adatok alapján a hazai GDP 2020-ban várhatóan 5,0- 5,5 százalékos mértékben zsugorodott – írja a jegybank. Először Orbán Viktor miniszterelnök ejtette el, hogy a 2020-as gazdasági visszaesés közelebb lehet az 5 százalékoshoz, mint a korábban várt 6-hoz, csütörtökön ezt az Európai Bizottság is megerősítette, amely téli gazdasági előrejelzésében 5,3 százalékra tette a visszaesés mértékét.
Az MNB szerint a kedvező év végi adatok megfelelő alapot adnak a gazdaság gyors helyreállásához is. A GDP-növekedés 2021-ben várhatóan a jegybank decemberi Inflációs jelentésben közölt előrejelzési sávjának (3,5-6,0) felső, gyorsabb kilábalást mutató tartományában alakul és megközelítheti a 6 százalékot. Ennek eredményeképpen a magyar gazdaság már 2021 végére visszanyerheti a 2019. évi teljesítményét - vélekednek.
A jegybank szerint az alábbi 11 pontban tekinthető sikeresnek a magyar válságkezelés:
A fenti pontok közül alapvetőek a kedvező munkaerőpiaci folyamatok, a lakossági és a vállalati hitelezés pörgése, a hitelmoratórium, illetve a jegybank forrásteremtő intézkedései – a többi ezekből következik, például a lakossági fogyasztás vagy a vállalatok beruházása azért nem esett vissza annyira, mert volt fedezet vásárolni és beruházni.
Más szóval a jegybank lényegében azt állítja, hogy e pontok képezik a sikeres magyar válságkezelés alapjait. Mivel minimum kérdéses, hogy a munkaerőpiaci folyamatok valóban kedvezőek voltak-e, maradnak a kedvező hitelezési folyamatok, illetve a jegybank forrásbiztosítási intézkedései. Ezek kapcsán vitán felül áll, hogy nagyon komoly pénzeket pumpáltak a gazdaságba, ez a fűtőanyag akadályozta meg, hogy a léghajó nagyobbat zuhanjon annál, amekkorát zuhant. Tehát összefoglalva a magyar válságkezelés alapjai:
A jegybank 8 olyan területet határozott meg, ahol előrelépésre lenne szükség. Az első kettő:
Matolcsy György jegybankelnök már a kormány szemére hányta, hogy nem fogyasztott és beruházott eleget, így nem vette ki a részét kellőképpen a gazdaság pörgetéséből. Ami egyébként érdekes annak tükrében, hogy a költségvetés soha nem látott hiányt hozott össze 2020-ban, aminek következtében az államadósság elszállt. Vagyis nem arról van szó, hogy a kormány ne költekezett volna. Igaz, a pénzszórás nagy része a békeévekben megszokott módon decemberre esett (ahogy ezt a jegybanki jelentés is megjegyzi). Ezzel együtt nem látszik (mivel a részletes adatokat nem hozták nyilvánosságra), hogy a kormány pontosan mire költötte el azt a sok pénzt (például az állami vállalatok tőkeemelésén belül).
A maradék 6 terület, ahol a jegybank szerint javulásra lenne szükség:
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Hangulatjavító intézkedések özönét zúdítja a kormány a választókra a Pride után, de még a támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja. Hogyan járhatnak jól a magas jövedelműek az új kedvezményes hitellel? Miért maradnak ki a közszféra dolgozói ebből az osztogatásból is? Mi történne, ha nálunk is lengyel mintára emelnék a nyugdíjakat? Három szakértőt kérdeztünk.
Talán mindenki halott már Bugyiról és Taktaharkányról, ám ezeken kívül is rengeteg érdekes nevű település található Magyarországon. Játsszon velünk!
Megdöbbentő részletek derülnek ki a kép történetét felkutató tanulmányából.
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket.