szerző:
Bank360.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön az egyik legkedvezőbb formája a kisösszegű vállalati hiteleknek, amit a kormány a koronavírus-járvány okozta pénzügyi nehézségek áthidalására hozott létre. Sok egyéni és társas vállalkozó számára jelenthet segítséget az idén márciusban elindított kölcsön, azonban nem mindenre lehet felvenni. A Bank360 elemzői annak jártak utána, hogy mi az, amire nem lehet igényelni a hitelt.

A vállalkozói ingyenhitelnek is nevezett Kamatmentes Gyorskölcsönt márciusban indította útjára a kormány a járvány által gazdaságilag legjobban sújtott szektorok megsegítésére. A kölcsön 55 fő tevékenység esetén igényelhető, főleg a turizmus-vendéglátás, a sport, a kiskereskedelmi szektor és ezek kiszolgáló ágazatai számára. A legfeljebb 10 éves futamidőre felvehető, 1 és 10 millió forint közötti összegű kölcsön feltételei igen kedvezőek és más vállalati kölcsönökkel ellentétben az igénylési feltételeket úgy határozták meg, hogy minél szélesebb kör férhessen hozzá.

Két alapvető feltétel van a kamattámogatott gyorskölcsönnél, amit minden igénylő vállalkozásnak teljesítenie kell, hogy megkaphassa a hitelt: nem lehetett a vállalkozás veszteség 2019-ben és a holisztikus feltétel, hogy megvan benne a működő- és életképesség. A hitelt egy vállalkozás csak egyszer igényelheti (összegtől függetlenül). A kölcsön továbbá nem haladhatja meg a vállalkozás 2019-es év árbevételét.

A hitel felhasználhatósága széleskörű. A kölcsönt folyósítják a dolgozók bérének és járulékainak kifizetésére, rezsiszámlákra, készletfinanszírozásra és egyéb működési költségekre is. Ez azonban nem fedi le egy vállalat minden kiadását. A hitel szabályzatában kikötötték, hogy az nem használható fel:

  • adó- és közteherfizetési költségekre,
  • bírságok kifizetésére
  • és hiteltörlesztésre sem.

Az első ponthoz kapcsolódik például az áfa is, de nem használható fel vissza nem térítendő támogatások előfinanszírozására és fordítva sem (azaz vissza nem térítendő támogatásokból nem lehet a kamatmentes hitelt törleszteni).

Van megoldás a kizárt tételek kifizetésére

Bár a Kamatmentes Gyorskölcsön a feltételei miatt rendkívül vonzó lehet, megvannak a maga korlátai. Egy nagyobb cégnek például nem feltétlenül elég a válság átvészeléséhez az igényelhető legfeljebb 10 millió forint, de vannak vállalkozó hitelek arra is, ha a vállalkozás éppen azokat a tételeket szeretné kifizetni, amiket a KMGYK kizár.

Hiteltörlesztésre például elérhető az NHP Hajrá Hitelkiváltás nevű vállalati kölcsöne. Ezt mikro- kis- és középvállalkozások vehetik igénybe, de elérhető többek között egyéni vállalkozók és őstermelők részére is. A gyorskölcsönnel megegyező módon az NHP Hajrá! is egy államilag támogatott hitel. Az NHP Hajrá-t maximum 2,5 százalékos éves kamattal folyósíthatják a bankok, ráadásul a kölcsön összege nagyon magas, akár 20 milliárd forint is lehet.

Ha a vállalkozásának bármilyen, a kizáró okokban szereplő tételek miatt lenne szüksége pénzbeli támogatásra, megoldás lehet egy harmadik államilag támogatott konstrukció, a Széchenyi Hitel Folyószámlahitel Plusz. Ez egy olyan ingatlanfedezet nélkül igényelhető, fix 2 éves futamidejű hitel, ami szabadon felhasználható. A hitel keretében 1 és 100 millió forint közötti összeg igényelhető, amit a futamidő lejártakor, egy összegben kell visszafizetni.

A három államilag támogatott vállalkozói kölcsön feltételei között jelentős különbségek adódhatnak, de alapvetően mindegyik a piacinál kedvezőbb feltételekkel vehető igénybe. A Kamatmentes Gyorskölcsönnél érdemes figyelmet fordítani arra is, hogy a hitelért biztosítékot kell vállalni, ami megfelelő vagyon hiányában készfizető kezességet jelent, azaz a hitel visszafizetéséért személyes felelősséget kell vállalnia a vállalkozónak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!