szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eredetileg kedd hajnali hat óráig fűthették volna a győri lakásokat a készletből, most ezt a határidőt tolta ki a kormány január 8-ig. Nem kizárt, hogy jövőre az állami MVM Oroszlányi Távhőtermelő Zrt veszi át a szolgáltatást, ahogy azt Szolnokon már megtették.

Hétfőn jelent meg a Magyar Közlönyben a rendelkezés, amelyben meghosszabbítják a győri távfűtő cég számára azt a lehetőséget, hogy a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség kezelésében levő készletből kapjanak gázt, nem aktuális piaci áron.

Tíz napja derült ki, hogy a Győrszol nem tudott megegyezni a gázkereskedőjével, így az felmondta az önkormányzati távfűtő céggel kötött szerződését. A nemrég módosított jogszabályok szerint az ilyen esetekben hét napig van lehetősége egy szolgáltatónak arra, hogy a korábban megállapodott áron az állami készletből juthasson földgázhoz, így gyakorlatilag egy hét alatt kellene a szükséges földgáz beszerzésére partnert találnia, azzal megállapodnia. Győrnek sem sikerült új beszerzést tető alá hoznia, ezért is kellett lépnie a kormánynak, és engedményt tennie. A Magyar Közlönyben áll az is, hogy eddig az időpontig nem vonják vissza az engedélyüket, illetve addig az időpontig nem teszik ezt, amíg új távhő szolgáltatót jelölnek ki.

Hétfőn írt a hvg.hu arról, hogy a kormány és az ágazatot felügyelő Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal mintha az utolsó pillanatig kivárt volna a lehetetlen helyzetbe került szektor megsegítésével, ugyanis azok már hónapok óta jelzik, hogy az földgáz árának drasztikus emelkedését a szolgáltatókkal már korábban, egy nyugodtabb árkörnyezetben leszerződött kereskedők nem akarják lenyelni, annak egy jelentős részét az önkormányzati cégekre hárítanák. Sem a kormány, sem a MEKH nem foglalt állást, hogyan reagáljanak az önkormányzatok a kereskedők, az önkormányzatok szerint nem éppen jogszerű nyomásgyakorlására. A győri példa is azt jelzi, hogy a megkötött szerződések felmondása esetén biztosított egy hetes időintervallum aligha elegendő arra, hogy új gázbeszerzést hozzanak tető alá, így lényegében egy út marad az önkormányzat számára, hogy átadja egy másik engedélyesnek a szolgáltatást, ez esetben borítékolható, hogy az állami MVM Oroszlány Távhőtermelő veheti át a győri távfűtést.

Az MVM Oroszlány Távhőtermelő Zrt az oroszlányi erőmű bezárása után, 2018-ban vette át a város távfűtését, majd az idén nyáron született egy döntés, hogy Dunaújvárosban is ez a cég veszi át a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó távfűtő cég szolgáltatását. Ez utóbbi dugába dőlt, miután úgy tűnt, hogy az egykori Fidesz oligarchához köthető cég nem adja könnyen, így itt az önkormányzati DVG Zrt vette át végül a tevékenységet. Szolnokon viszont simán bevonult az állami távhő szolgáltató, miután a szintén Simicskához köthető Alfa Nova Kft bedobta a törülközőt. Információink szerint egyébként az állami távhőcég más távfűtési szolgáltatókat is átvilágított a közelmúltban.

Különös, de éppen Mártha Imre, a főváros távhő szolgáltatójának vezérigazgatója beszélt évekkel ezelőtt az Indexnek adott interjúban arról, hogy hatékonyabban, és olcsóbban működtethetők lennének a távhő szolgáltatók, ha mind a 150 önkormányzati céget összevonnák vagy az MVM, vagy az állam égisze alatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!