szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Újra megemelték az egyhetes betéti tender kamatát.

3,8-ról 4 százalékra emelte a Magyar Nemzeti Bank az egyhetes betéti tender kamatát. Ez a mutató azt jelenti, hogy a bankok mekkora kamattal tarthatják a pénzüket egy hétig az MNB-ben, most pedig azért különösen fontos, mert mivel jóval magasabb az alapkamatnál, ez számít a teljes magyar gazdaságban az irányadó kamatnak.

November közepén még csak 1,8 százalékos volt ez a kamat, azóta az egymást követő hetedik csütörtökön emelték most meg. Virág Barnabás, az MNB alelnöke december 7-én azt nyilatkozta a Világgazdaságnak, hogy nem fognak minden héten kamatot emelni, de a leállás időpontja azóta sem érkezett el.

A jegybank az elszállt inflációt próbálja megfékezni a sorozatos kamatemeléssel. Miután novemberben 14 éves rekordszintre nőtt az infláció, az MNB kiadta az előrejelzését arról, hogy 2022-ben 4,7 és 5,1 százalék közötti áremelkedést vár.

Nyakunkon a drágulás, de tényleg rossz dolog az infláció?

2021 legfontosabb gazdasági jelensége az volt, hogy elszállt az infláció. Szinte senki nem úszta ezt meg, Magyarország, az USA, az eurózóna egyaránt rég nem látott inflációs mutatót ért el. Hogy számolják ezt ki, miként mérik meg, és mit lehet tenni ellene? Tényleg beleszámít a kvarcóra ára az inflációba, a lakásoké viszont nem?

A kamatemelést azok nem, vagy csak részben fogják a következő fél évben megérezni, akiknek a lakossági jelzáloghitelében most jönne el a kamatforduló napja, az október végi referenciakamat szerint számított szint fölé nem nőhet a kamat 2022. június 30-ig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Nyakunkon a drágulás, de tényleg rossz dolog az infláció?

2021 legfontosabb gazdasági jelensége az volt, hogy elszállt az infláció. Szinte senki nem úszta ezt meg, Magyarország, az USA, az eurózóna egyaránt rég nem látott inflációs mutatót ért el. Hogy számolják ezt ki, miként mérik meg, és mit lehet tenni ellene? Tényleg beleszámít a kvarcóra ára az inflációba, a lakásoké viszont nem? És egyáltalán, hogy jön az ki, hogy épp 3 százalék környéki inflációt tartanának ideálisnak Magyarországon? Ezekre, és más hasonló, a pénzromláshoz kapcsolódó kérdésekre kerestük a választ.

Sztojcsev Iván Gazdaság

MNB: Majdnem kétszer akkorát drágulhatnak az élelmiszerek jövőre, mint idén

A benzin és a dohány áremelkedése fog lassulni 2022-ben, az ipari termékek és a szolgáltatások ára gyorsabban fog emelkedni az ideinél, az élelmiszerek drágulása pedig szinte pontosan az idei duplája lesz – áll a Magyar Nemzeti Bank most kiadott Inflációs jelentésében. Jövőre 4,7–5,1 százalék közötti lehet az infláció, a GDP-növekedés pedig alacsonyabb lehet 2021-ben és 2022-ben is annál, mint amit az egy negyedévvel korábbi elemzésében előre jelzett a jegybank. Az államkassza bevételei jócskán megnőnek ahhoz képest, amit másfél éve, a 2021-es költségvetés megírásakor tervezett a kormány, csakhogy ezt a pluszpénzt az utolsó fillérig el is költik a következő pár hónapban.