szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kiskereskedelmi láncok annak ellenére kényszerülnek béremelésre, hogy nőtt a szektort sújtó különadó mértéke.

Egymás után születnek a megállapodások a munkáltatók és a szakszervezetek között a kiskereskedelemben – írja hétfői számában a Világgazdaság. A lap úgy tudja, hogy a SPAR és az Aldi után az Auchannál, az OBI-nál és a Metrónál is eredményesen zárultak a bértárgyalások az üzletvezetés és az érdekvédelmi szervek között. A bolthálózatok kénytelenek kigazdálkodni a magasabb béreket, mivel nagy a munkaerőhiány, ráadásul a garantál bérminimummal szemben is meg kell őrizniük az előnyüket, ami épp most emelkedett 219 ezer forintról 260 ezerre.

A kereskedelmi láncok többségénél minimum 10 százalékkal nő a pénztárosok és az árufeltöltők keresete, ám a frekventáltabb helyeken található nagyáruházakba illuzórikus volna bruttó 300 ezres fizetés alatt eladót keresni. A diszkontláncoknál még ennél is, akár 50–60 ezer forinttal magasabb lehet a bérküszöb, ugyanakkor az itt követelt megfeszített munkatempó miatt a többség ezeken a helyeken csak részmunkaidőt vállal.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Alig látszik a béremelés, akkora az infláció

8,5 százalékkal nőttek a keresetek 2021 októberében – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. A költségvetési szférában már csak pár ezrelékponttal volt nagyobb a béremelkedés, mint az infláció, az év első tíz hónapjában 3,7 százalékkal nőttek csak a reálkeresetek.