Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Hamarosan bejelenti az Európai Unió, hogy az orosz import kiváltása érdekében megállapodást kötött az Amerikai Egyesült Államokkal, melynek alapján az USA fog cseppfolyósított földgázt, azaz LNG-t szállítani Európába – írja a BBC. Az egyezség szerint az amerikaiak legalább 15 milliárd köbméter folyékony földgázt szállítanak le az év végéig.
Az európai államok igyekeznek csökkenteni az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségüket Moszkva ukrajnai invázióját követően. Az EU ígéretet tett arra, hogy más országokból származó importtal és a megújuló energiaforrások bővítésével idén az eddigiek egyharmadára csökkenti az oroszoktól érkező gázmennyiség felhasználását. Csütörtök este Alexander de Croo belga miniszterelnök üdvözölte a lépést, mondván, hogy az segít csökkenteni a gázárakat Európában.
Az orosz–ukrán háború eseményeit az alábbi hírfolyamunkban követheti:
Zelenszkij beszélt az EU vezetői előtt, vegyi, biológiai és nukleáris fegyverek ellen kiképzett specialisták is csatlakoznak a NATO harccsoportokhoz - percről percer a háborúról
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Magyarországot is bírálta az EU vezetői előtt elmondott késő esti beszédében, a NATO pedig a magyarországi harccsoportját is megerősíti olyan specialistákkal, akik képesek a nukleáris, vegyi, illetve biológiai támadásokkal szemben védekezni. Kövesse percről percre tudósításunkat az ukrajnai háborúról.