szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

India a hétvégén megtiltotta a búzaexportot, hétfőn a chicagói tőzsdén meg is drágult a gabona. A lépés tovább szorít az orosz–ukrán háború miatt amúgy is szűkös kínálaton.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Kilőtt a búza ára, miután India múlt hét végén betiltotta a gabonaexportot. A chicagói árutőzsdén 5,9 százalékos emelkedést regisztráltak hétfőn, amivel két hónapos csúcsra, 12,47 dollárra emelkedett a búza ára vékánként (kb. 36,35 liter) – írja a Financial Times. A gabona ára elsősorban Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja miatt – a két ország a világ búzatermelésének harmadát adja – összességében 60 százalékkal emelkedett idén. A harcban álló felek részben korlátozták a búzaexportot, illetve logisztikai problémák miatt akadoznak a szállítások.

Eddig India – amely a második legnagyobb búzatermelő a világon Kína után – képes volt pótolni a harcok miatt kieső búzamennyiséget, nem kis mértékben a tavalyi hétmillió tonnás rekordtermésnek köszönhetően. Az ország vezetése egy darabig tagadta, hogy exporttilalomra készül, ám végül, miután a hazai infláció nyolcéves csúcsra ugrott az élelmiszerárak emelkedése miatt, mégis meglépték.

Az indiai kormány jelezte, lesz kivétel a tilalom alól annak érdekében, hogy a hazai ellátásbiztonság fenntartása mellett a szomszédos és rászoruló országok se szenvedjenek hiányt. A tilalom a lap által idézett szakértők szerint az afrikai és közel-keleti fejlődő piacokat érintheti igazán érzékenyen.

Történelmi példákból tudható, hol okozhat majd éhínséget az orosz-ukrán háború

Háborúk és politikai döntések több ember éhhalálát okozták, mint aszályok és áradások. A múlt századi éhínségek tapasztalataiból az is kiderül, mi a teendő, ha elszállnak az élelmiszerárak, és miért nem szabad leépíteni a mezőgazdaságot.

Indiát rendkívüli hőhullám sújtja ezekben a hetekben, 45 Celsius-fokot is mértek a búzatermelő térségekben, és még messze van a várhatóan enyhülést hozó monszun. Vagyis van miért aggódni az idei terméssel kapcsolatban.

Akkora a hőség Indiában, hogy kiszáradt madarak potyognak az égből

Az elmúlt hetekben több ezer madarat vittek be az állatkórházakba.

A Financial Times emlékeztetet arra is, hogy az amerikai földművelésügyi minisztérium pár napja figyelmeztetett: az előző négy évben tapasztalt növekedéssel szemben 2022-23-ban csökkenő búzatermésre lehet számítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!