Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A második, drágább rezsisáv bevezetése miatt a következő egy évben várhatóan 3 százalékponttal magasabb lesz az infláció, mint a rezsicsökkentés megvédése esetén lett volna. A jegybank még mindig őszre, kora télre várja az inflációs csúcsot, ám a friss előrejelzések szerint magasabban lesz a korábban várt 13-16 százaléknál.
A rezsicsökkentés csökkentése miatt várhatóan magasabban lesz az inflációs csúcs – mondta Virág Barnabás jegybanki alelnök a Monetáris Tanács július 26-ai 100 bázispontos alapkamat-emelése után. Eddig a Magyar Nemzeti Bank a 13-16 százalékos sávba várta a csúcsot. Virág Barnabás azt mondta, a jegybank továbbra is arra számít, hogy az inflációs csúcs „az év végéhez közeledve” fog előállni. Ez árnyalatnyi szóhasználatbeli különbséget jelent, eddig őszi inflációs csúcsról volt szó. Az „év végéhez közeledve” akár télen is lehet. Bár később Virág Barnabás őszre várható inflációs csúcsról beszélt.
A jegybank nyers becslései szerint 3 százalékpontot tehet hozzá az inflációhoz a rezsidíjak emelése.
Az inflációnövelő hatás szeptembertől (ekkor érkeznek az első, új díjrendszer alapján kiállított számlák) 2023 augusztusáig tart majd (2023 szeptemberében az egy évvel korábbi bázisban már benne lesz a rezsiemelés).
Itt érdemes megjegyezni, hogy ezek szerint a jegybank azzal számol, hogy a rezsidíjak az új szinten maradnak. Ám ez korántsem biztos, a magasabb, „piaci” sávban érvényes díjakról negyedévente dönt az energiahivatal. Így a következő egy évben lehetnek még díjemelések – és persze díjcsökkentések, de utóbbiak valószínűsége elhanyagolható.
Az éves inflációs rátát továbbra ezzel együtt is 13-14 százalék közé várja az MNB.
A 100 bázispontos emelésről Virág Barnabás azt mondta, a világban a kétszámjegyű alapkamatok szintje új közeget testesít meg, a Monetáris Tanács szerint ezt használni kell, ezzel – mármint az alapkamat 10 százalék fölé emelésével – is üzenetet akartak küldeni. Az alelnök ismét leszögezte, hogy a jegybank folytatja a határozott szigorítási, kamatemelési ciklust, amíg el nem érkezik az inflációs csúcs. Tehát a jelenlegi várakozások szerint őszig, koratélig.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.