szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Döntés-előkészítő csúcstalálkozót tartottak az állam- és kormányfők Prágában, miközben megerősítettek elkötelezettségüket Ukrajna támogatásában – talán így lehetne legegyszerűbben összefoglalni az uniós tagállamok vezetőinek informális találkozóját. Igaz, Orbán Viktor kifütyülése is nagyot futott a közösségi médiában...

Azt lehetett tudni előre, hogy ezen a találkozón nem hoznak konkrét döntéseket az állam- és kormányfők, mert az informális egyeztetéseken erre nincs is lehetőség. Olyannyira, hogy nem fogadnak el írásos zárókövetkeztetéseket sem, amelyek később a jogalkotás alapjai lehetnének.

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a hosszúra nyúlt második nap után elmondta, hogy meghallgatták az ukrán elnököt is, akinek a szavai után ismét kijelentették a tagállamok: a háborút elfogadhatatlannak tartják, és tovább támogatják Ukrajnát katonailag, humanitáriusan, pénzügyileg, politikailag. Ebben az sem riasztja el őket, hogy az orosz elnök atombombával fenyeget.

Nem áll szándékunkban megijedni Putyin nukleáris fenyegetésétől. Igen, többször is megfenyegetett bennünket. Ráadásul Oroszország elfoglalta Európa legnagyobb atomerőművét

– jelentette ki Michel. Felidézte azt is, hogy az elmúlt időszakban az EU döntéseket hozott az Oroszország elleni szankciók megerősítése érdekében

mert úgy gondoljuk, hogy nyomást kell gyakorolnunk a Kremlre.

Ami a másik fontos témát, az energiaárakat illeti, a vezetők megbízták az Európai Bizottságot, hogy a következő héten terjesszen elő javaslatot a gázármechanizmusról, amelyet az Európai Tanács október 21-i brüsszeli csúcstalálkozóján hagynak jóvá vagy utasítanak el. Ugyanakkor nincs konkrét megbízás arra vonatkozóan, hogy mit tartalmazzon a javaslat – vagyis a felelősséget a Bizottságra helyezték át.

Közös az akarat egy közös európai megközelítésre az energia- és gázárak kezelésében

mondja erről Michel. Megismételte, hogy Oroszország fegyverként használja az energiát, ezért három területre kell összpontosítani:

  • a fogyasztás csökkentésére,

  • az ellátás biztonságára és

  • az árak letörése.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke annyit tett hozzá, hogy a háború kitörésekor 41 százalék volt orosz gáz európai részesedése, most pedig 7,5 százalék, a kieső mennyiséget pedig megbízható partnerek segítségével sikerül pótolni. Az elnök hozzátette, hogy jelenleg 90 százalékos a tározók töltöttsége, ami 15 százalékkal több mint egy évvel ezelőtt. Utalt arra is, hogy az árak mérséklése érdekében elektromos áram előállításához szükséges gáz árát maximálni kellene – ez minden bizonnyal benne lesz a bizottsági javaslatra. Azt is határozottan leszögezte, hogy amikor kiürülnek a tározók jövő év tavasszal, közös beszerzéssel kell azokat feltölteni, hogy ne licitáljanak egymásra a tagállamok a világpiacon.

Beszámoltunk már róla, hogy Orbán Viktort az Ukrajna-párti tüntetők kifütyülték, amikor megérkezett. Távozásakor azonban erre már nem volt lehetőség, ugyanis a miniszterelnököt szállító konvoj nem a prágai vár előtt várt rá – ahol érkezésekor kiszállt – hanem bementek érte az épület belső udvarára, míg a többi vezető ott távozott, ahol érkezett, általában azért, hogy az ott várakozó újságírók kérdéseket tehessenek fel nekik.

Orbánnal ellentétben Gitanas Nausėda litván elnök megérkezésekor odasétált a tüntetőkhöz, és beszélgetett velük, támogatásáról biztosítva az ukrán népet.

Győzni fogunk és a győzelem az önöké lesz, és az önök győzelme a mi győzelmünk is

– mondta Gitanas Nausėda és a legjobbakat kívánta. Két hét múlva Brüsszelben találkoznak az állam- és kormányfők.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!