szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy tavalyi rutinellenőrzéskor több tucat kínai munkás elfutott a rendőrök elől, ezért volt most összehangolt razzia. A hatóságok illegális munkavégzés-, illegális tartózkodás- és hamisított beutazási okmányok gyanúja miatt vonultak ki az arndstadti létesítményhez.

250 rendőrt és vámtisztviselőt, de még egy helikoptert is bevontak a türingiai hatóságok abba a nagyszabású ellenőrzésbe, ami január 11-én, szerdán a kínai akkumulátorgyártó, a CATL arnstadti gyárában zajlott. A világ egyik legnagyobb akkumulátorgyártója Debrecen mellett is tervez gyárat nyitni, bár ennek sok helyi nem nagyon örül.

Az MDR THÜRINGEN információi szerint a hatóságok illegális munkavégzés-, illegális tartózkodás- és hamisított beutazási okmányok gyanúja miatt szállták meg a CATL németországi gyárát – ahol nemrég indult meg a termelés –, de végül csak egy szabálysértést találtak.

Az illetékes vámhatóság arról számolt be, hogy a CATL gyárában jelenleg 1500-an dolgoznak, közülük 400-an kínaiak, ehhez jönnek még az építési területen alvállalkozóknál munkát vállalók, ők főként kelet-európaiak. Az ő foglalkoztatásuk és Németországba való belépésük körülményeit vizsgálják most a vámhatóság, a szövetségi rendőrség és a gothai rendőrség nyomozói, lezárva a gyár teljes területét.

Az akció fő kiváltó oka egy tavaly őszi rutinellenőrzés volt. Október 12-én a szövetségi rendőrség tisztségviselői megjelentek a gyárban, de amint beléptek, nagyjából 50 kínai menekülőre fogta, kirohantak az épületből és a gyár melletti földterület felé vették az irányt. Ezután még több olyan jelzést kaptak az illetékes hatóságok, hogy valami nem stimmel a gyár kínai dolgozói körül, a heteken keresztül előkészített akció pedig a szerdai ellenőrzésben csúcsosodott ki.

A vámnyomozók azt is vizsgálták, vannak-e illegális munkára utaló jelek. Utóbbi inkább a kelet-európai munkavállalókat érinti, akiket alvállalkozók sokszor illegálisan utaztatnak be Németországba, és később – főleg az építőiparban – feketén dolgoztatják őket.

Mint az MDR írja, az utóbbi két évben sok száz kínai munkás dolgozott az akkumulátor üzem felépítésén, sokan közülük egyenesen a CATL kínai gyáraiból érkeztek Németországba. A munkásokat minden reggel busszal viszik a CATL gyárába dolgozni a környéken lévő szálláshelyeikről. Az MDR információi szerint egy Frankfurt környéki kínai cég érintett a dolgozók fuvarozásában, amely kínai munkavállalók felügyeletére, elhelyezésére és szállítására szakosodott. Az érintett cég is része a mostani vizsgálatoknak.

Az akcióról Matthias Zentgraf, a CATL európai vezetője azt mondta, egy tavaly októberi ellenőrzésen néhány munkavállalójuk fennakadt, mert tovább maradtak Németországban, mint ameddig a vízumuk engedte, de szerinte azóta a vállalat dolgozik azon, hogy elkerülje az ilyen problémákat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!