szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új bejelentőlapot vezet be az adóhivatal UJEGYKE néven, megváltozik a meghatalmazások bejelentésének platformja is, január 30-tól már nem az eBEV-portálon, hanem az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) lehet ezt megtenni.

2023 januárjában egyszerűsödik a képviseleti jogok kezelése, január 28-án új adatlapot vezet be a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az állandó meghatalmazások bejelentésére, UJEGYKE néven. Az új bejelentéssel átfogó ügycsoportokra lehet meghatalmazást adni. Egyszerűbb és gyorsabb lesz az ügyintézés, sőt az UJEGYKE már online is beadható lesz – írja az adóhivatal közleményében.

Az új rendszer bevezetésével egyszerűsödik az ügyintézés, nem kell külön-külön jelölni például az iratbetekintésre, lekérdezésre, adatszolgáltatásra vonatkozó jogot, sőt a NAV telefonos ügyintéző rendszerének használatára sem kell külön jogosultságot megadni, mert az az adott ügycsoportban automatikusan jár a képviselőnek. Az új képviseleti bejelentés fejlesztése során úgynevezett „okos” kitöltést valósított meg a NAV, az egyes rovatokat a megadott képviseleti jogcím vezérli. Az ONYA felületén a NAV kiajánlja a rendelkezésre álló adatokat és az adatlapot a feldolgozó szakrendszer is előzetesen ellenőrzi, csökkentve ezzel a hibalehetőségeket.

Az átállás érdekében az eBEV-portálon január 23-án 12 órától nem lehet új képviseleti bejelentést tenni, vagy a meglévőt módosítani. A már bejelentett állandó meghatalmazásokat legkésőbb január 27-én 12 óráig lehet lezárni és jóváhagyni. Az UJEGYKE az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) január 27-én 15 órától, az ONYA-ban pedig január 30-án 8 órától válik elérhetővé. 2023. január 30-ától az állandó meghatalmazásokat online már nem az eBEV-portálon, hanem az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) lehet bejelenteni.

Az új rendszer bevezetését azonban törvénysértő módon végzi az adóhivatal, legalábbis ez a véleménye a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének. A 465/2017. kormányrendelet jelenleg is hatályos szövege előírja, hogy az adóhatóságnak kötelezettsége egy ilyen felületet üzemeltetni. Nincs benne a jogszabályban, hogy a NAV szoftvercsere, másik felületre való – ismeretlen tartalmú – áttérés okán lekapcsolhatná a működő rendszert. Az MKOE elnöksége tiltakozik az EBEV jól működő funkcióinak más, ismeretlen módon működőkre való lecserélésétől olyan oldalakon (pl. ONYA, ÜPO), amik számos informatikai problémával küszködnek jelenleg is és használhatóságuk, hatékonyságuk messze elmarad az EBEV-től – írják közleményükben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!