szerző:
Ballai Vince - Csányi Nikolett
Tetszett a cikk?

Feszült hangulatú közmeghallgatást tartottak kedden a gödi Samsung-gyár bővítéséről. A hallgatóság többek között az akkugyár zajterhelése, a talajvíz szennyezettsége, a település élhetősége, és az ilyen gyárakkal kapcsolatos általános aggodalmait zúdította a hatóságok és a gyár képviselőire.

Közel négy órán keresztül tartott a gödi Samsung akkumulátorgyár bővítésével kapcsolatos közmeghallgatás kedden. Több mint 200 ember gyűlt össze a gödi Duna-part Nyaralóházak színháztermében, ahol a Pest megyei és főváros katasztrófavédelem munkatársai, a Pest vármegyei illetékesek a Samsung képviselői és a gyár számára biztonsági jelentést készítő Generisk Kft. vezetői álltak ki a zömében helyiekből, illetve a környező településeken élőkből is álló hallgatóság elé, a feszült hangulatú közmeghallgatáson.

Az eseményre nem csak a debreceni CATL-gyár építésével kapcsolatos, durva hangulatú közmeghallgatások és tiltakozás, illetve a kormány akkumulátorgyárakra vonatkozó, sokak által kritizált szándékai, de a gödi gyárral kapcsolatos biztonsági és környezetvédelmi aggodalmak is rányomták a bélyegüket. A feszült alaphangulatnak emellett az a szórólap is megágyazott, amit a Gödért Egyesület tagjai helyeztek a székekre, és amelyen azt követelték, hogy ne kapjon engedélyt a gyár, mivel az szerintük – tűzvédelmi szabálytalanságok és zajvédelmi határérték-átlépések miatt – “veszélyezteti a helyi lakosok egészségét”. Az esemény kezdetén két gázmaszkos párbeszédes aktivista is megjelent egy molinóval, “Mérgező Akkugyár helyett zöld Magyarországot” felirattal.

Ennél fogva nehéz volt tartani a közmeghallgatás eredeti kereteit, ami hivatalosan a gyár biztonsági jelentésének soron kívüli felülvizsgálatáról, illetve a bővítésével, pontosabban a veszélyes anyagokkal foglalkozó új létesítményeire vonatkozó katasztrófavédelmi engedély megadásáról szólt volna.

A feszültség indulatos bekiabálásokban, időnként gúnyos nevetésben mutatkozott meg, és érezhető volt a bizalmatlanság a hatóságok és a gyár felé. A felszólalók a gyár túlzott zajterhelésével, szennyvízkezelésével, a talajvízszennyezéssel, a település élhetőségével, az gyárban dolgozó külföldi munkavállalókkal, illetve általában az akkumulátorgyárak erőltetett hazai megtelepedésével kapcsolatos aggodalmaikat zúdították a hatóságok és a gyár jelen lévő képviselőire.

A gyakran hivatali bikkfanyelven megfogalmazott, jogszabályi hivatkozásokkal tarkított, néha nem teljesen egyenes válaszokat rendre kétkedés fogadta, a hallgatóság elégedetlensége egy alkalommal odáig fajult, hogy kórusban kiabálni kezdték: “Nem kell Samsung!”

Az eseményről hamarosan hosszabb videós összefoglalóval is jelentkezünk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Iván László Gazdaság

Akkugyár-kisokos: Minden, amit Debrecentől Gödig tudni érdemes, egy podcastban

Hogyan lett 2023 egyik legforróbb témája az akkumulátorgyártás Magyarországon? Ha lemaradt, vagy csak többet szeretne tudni, Fülke közéleti podcastunkban mindent összefoglaltunk: megszólalnak az érintettek arról, ami Debrecenben történik jelenleg és ami Gödön történt az elmúlt években, valamint annak is utánajártunk, mik a kormány céljai az akkumulátorgyárakkal.