szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az energiaügyi miniszter nem akart egyértelműen nyilatkozni azzal kapcsolatban, hogy terveznek-e 6-7 év múlva is orosz gyártású technológiát vásárolni.

Európában még nincs meg az engedélyezési kultúrája, így csak 2029-2030 környékén épülhetnek majd Magyarországon a kisebb, moduláris atomreaktorok – jelentette ki Lantos Csaba energiaügyi miniszter a Világgazdaságnak.

„Ezek legfeljebb 300 megawattosak lesznek. Összehasonlításképpen a paksi atomerőmű négy, egyenként 500 megawattos blokkból áll, Paks II. kétszer 1200 megawattos lesz. Már sok terv készült az SMR-ekre, de csak egy működik, a kínai Hainanban” – mondta.

A románok egy amerikai vállalattal már leszerződtek egy hasonló blokk megépítésére. Jelentős különbség a politikus szerint a már meglévő és a moduláris reaktorok között, hogy az utóbbiak szabvány szerint készülnek, így olcsóbbak lehetnek lényegesen, mint a régi, egyedi gyártású erőművek. Mivel kisebbek, kisebb hozamú folyó mellé is telepíthetők lesznek, vagy épülhet hozzájuk hűtőtorony is.

Az újságíró ezután megkérdezte a minisztertől, hogy az újabb atomerőmű lehet esetleg orosz gyártmány is, mire Lantos csak annyit felelt, hogy minden lehetőséget meg kell vizsgálni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor hvg360

Szijjártó Péter tódított Paks II.-ről, olyanról is beszélt, amiről nem szabad tudnia

Az atomenergia-hivatal a nukleáris biztonsági szabályzatok felülvizsgálatát végzi, de ennek semmi köze a paksi bővítéshez vagy Szijjártó Péterhez – szemben azzal, amit Szijjártó Péter mondott. Az EU engedélyezte a szerződésmódosításokat, de azokat a kormány nem hozta nyilvánosságra. Az alapozás folytatódik, pedig a végleges létesítési engedély még mindig nincs meg, a német irányítástechnika pedig nem kapott exportengedélyt.