szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Azzal vádolják az Open AI-t, hogy a törvényt megszegve az ő könyveikkel próbálták ki a mesterséges intelligenciát a fejlesztés során. Könyveiket védi a szerzői jog, ők viszont nem kaptak egy centet sem.

“A ChatGPT nagyon is pontosan idéz a műveinkből” - állítja az a két szerző, aki San Franciscóban perelte be a mesterséges intelligencia világhírűvé vált cégét az Open AI-t. Mona Awaz és Paul Tremblay pere az első a ChatGPT ellen copyright ügyben - nyilatkozta egy szakértő a londoni Guardiannek. Andres Guadamuz a Sussexi egyetemen foglalkozik a mesterséges intelligencia jogi problémáival, és arra mutat rá, hogy a per a legalitás határait feszegeti, ugyanis a ChatGPT az interneten talált tartalmakból “dolgozik”.

A szakértő szerint jogos lehet a szerzők feltételezése, hogy az ő könyveiket is felhasználták a ChatGPT kifejlesztéséhez, mivel ehhez az irodalmi alkotások nagyon is alkalmasak erre, mert a nyelvezetük szofisztikált, a művek gondosan megszerkesztettek és általában színvonalas prózát tartalmaznak. “Ez aranytartalék a nyelvi fejlesztés számára.”

Ha a bíróság elfogadja a szerzők érvelését, akkor a ChatGPT nagyon nagy bajba kerülhet, mert a két író nem csak magának követel anyagi kárpótlást, hanem valamennyi az Egyesült Államokban szerzői joggal védett alkotónak.

Kicsit nehéz lesz ugyanakkor bizonyítani, hogy a szerzők jelentős károkat szenvedtek el azzal, hogy a könyveiket felhasználták a ChatGPT fejlesztéséhez - hangsúlyozzák a szakértők. Rámutatnak arra, hogy az Open AI nem nagyon siet nyilvánosságra hozni, milyen úton módon fejlesztették ki a ChatGPT-t. Csak annyit közöltek, hogy az interneten fellelhető könyveket használtak a fejlesztés során.

Az ügyvédek szerint ez 294 ezer könyvet jelent, amelyeket az árnyékkönyvesboltokban lehet beszerezni, ahol torrenteken keresztül lehet a célhoz érni.

Mi várható a perben?

Minden azon múlik, hogy a bíróság San Franciscóban hogy ítéli meg: a copyright által védett műveket a ChatGPT fair módon használta-e fel vagy sem? Az amerikai jogban van ilyen, de a brit jogban nincsen - magyarázza a kacifántos jogi helyzetet Lilian Edwards professzor, aki Newcastle egyetemén foglalkozik a szerzői joggal. Elmondta a Guardian tudósítójának, hogy a brit kormány előkészített egy törvényt, amely kivonta volna a szerzői jog alól a mesterséges intelligenciát, lehetővé téve azt, hogy ingyen használják a copyright által védett műveket, de az alkotók és a kiadók felháborodtak, ezért leállt a törvényalkotás. A probléma persze megmaradt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!