szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Automatikus belépésű, de önként elhagyható nyugdíj-tőkeprogram elindítását javasolja a Pénztárszövetség és a biztosítószövetség a kormánynak.

Az iparági szereplők közül a Pénztárszövetség mellett a biztosítókat tömörítő MABISZ is leadta a Gazdaságfejlesztési Minisztérium felé saját elképzeléseit és javaslatait a nyugdíjpiac felrázására – írja a Portfolio.hu.

A Pénztárszövetség szerint Magyarországon a lengyel modell lehetne átültethető, azonban a magyar sajátosságokat figyelembe véve, és tanulva a lengyelek „hibáiból”. Hasonló véleményen van a MABISZ is, a nemzetközi példák azt mutatják, hogy a nyugdíjtőkék GDP-hez viszonyított aránya általában ott magasabb, ahol a munkáltatók is közvetlenül hozzájárulnak nyugdíj-előtakarékossághoz.

A sikeres példák azt bizonyítják, hogy automatikus beléptetés esetén a lefedettség lényegesen nőhet az önkéntes modellhez képest,

mivel az egyénnek semmit nem kell tennie a részvételhez, miközben a kilépés – amennyiben erre a rendszer módot ad – aktív, tudatos lépéseket igényel.

A Pénztárszövetség úgy véli, hogy egy olyan lengyel modell bevezetése hozná a legjobb megoldást a magyar nyugdíj-megtakarítási piacon, ahol gördülő rendszerben valósulna meg a kötelező beléptetés a munkavállalói tőkeprogramba (a munkavállalók a fizetésük egy százalékát befizetik ide, és a munkáltató is hozzájárul – vagyis olyasmiről van szó, mint a Magyarországon a Fidesz által megszüntetett kötelező nyugdíjpénztári pillér volt). Ahogy a lengyel programban, úgy itt is lehetővé válna a szabad kilépés.

A munkáltató a bér 1,5, a munkavállalók a bér 2,0 százalékát fizetnék be kötelezően, önkéntes hozzájárulás további 2,5 és 2,0 százalék lehet.

A munkáltatók a fenti keretösszegig mentesülnének a szocho megfizetése alól a hozzájárulásukhoz kötődően. Az állami támogatás mértéke nem változna (befizetés 20 százaléka, de maximum évi 150 ezer forint).

Utóbbival a MABISZ javaslata nem ért egyet, szerintük indokolt lenne a nyugdíjmegtakarításokra vonatkozó állami adóösztönzés valorizációja, átértékelése.

A Pénztárszövetség elképzelése szerint a jelenlegi szja-visszatérítés sávossá alakítása jelentős ösztönzőt jelentene az alacsonyabb jövedelműek számára a nyugdíj-megtakarítási piacra való belépéshez.

A nyugdíjbiztosításokkal összefüggésben a MABISZ úgy látja, hogy hatékony intézkedés lenne a normatív támogatás bevezetése, mely azokat a csoportokat is ösztönözhetné, melyek nem férnek hozzá az szja-kedvezményhez vagy azt valamilyen egyéb módon már kimerítették (pl. családi adókedvezmény).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!