Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A Fujitsu is bőven kötött állami szerződéseket még azután is, hogy kiderült a postaszoftver hibája.
Miközben több száz embert ítéltek el ártatlanul a brit Posta könyvelési szoftverének hibái miatt, a szoftvert fejlesztő Fujitsu régiós vezetője 2020-ban 2,6 millió fontos végkielégítést kapott cégtől. A Guardian cikke szerint arról a Duncan Taitről van szó, aki 2009-ben lett a távol-keleti techcég első nem japán igazgatósági tagja, és 2011-től felügyelte a Fujitsu tevékenységét az Egyesült Királyságban és Írországban, 2014-től pedig a cég közel-keleti, európai, afrikai és amerikai részlegei egyaránt az ő vezetésével működtek.
A brit jogállam világraszóló botránya: ártatlanok százait ítélték el egy szoftverhiba miatt
Az ügy csaknem 30 éves, de egy új tévésorozat kellett ahhoz, hogy a kormány cselekvésre szánja el magát. A meghurcolt postapartnerek közül sokak börtönbe, csődbe jutottak, elvesztették vagyonukat, néhányan öngyilkosok lettek. A felelősök keresése csak most kezdődik.
A Horizon számviteli program hibái miatt 1999 és 2015 között mintegy 3500 postai dolgozót vádoltak meg tévesen. Tait 2019-ben távozott a Fujitsutól, miközben éppen napvilágra kerültek a szoftverhiba következményei. Távozásának körülményeit most sem ő, sem a Fujitsu nem kommentálta, Tait azonban elmondta, hogy megdöbbentőnek tartja a bánásmódot, amelyben a postai dolgozókat részesítették, és támogatja az ügy teljes körű kivizsgálását.
A brit Postát érintő botrány az elmúlt hetekben, a történéseket feldolgozó sorozat megjelenését követően került újra napirendre az Egyesült Királyságban. Mióta 2019-ben fény derült arra, hogy a Horizon program áll azok mögött a számviteli hibák mögött, amelyek miatt ártatlan alvállalkozókat vádoltak sikkasztással, a Fujitsu több mint 2 milliárd fontnyi, azaz közel 900 milliárd forintnyi szerződést kötött a brit kormánnyal. A japán cég 22 millió font (mintegy 10 milliárd forint) profitot termelt 2022-ben, igazgatóit pedig bónuszokkal jutalmazta, azonban semmilyen pénzügyi felelősséget nem vállalt az érintett postai dolgozók kártérítésében.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.