szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A mintegy 20 milliárd dolláros építkezés kilenc évet fog igénybe venni.

Irán négy új atomerőmű építésébe kezdett az ország déli részén – közölte az IRNA állami hírügynökség.

Mohammad Eszlami, az iráni atomenergetikai ügynökség vezetője az IRNA-nak adott interjújában elmondta, hogy a Szirik városában épülő létesítmények összesen ötezer megawatt teljesítményt fognak nyújtani. Hozzátette, hogy atomenergia felhasználásával hosszú távú célként, vagyis 2041-ig 20 ezer megawatt áram termelését tűzték ki célul. Az új atomerőművek építése kilenc évet fog igénybe venni.

Nasszer Sariflu projektvezető szintén az IRNA-nak nyilatkozva elmondta, hogy a mintegy 20 milliárd dolláros (7 ezer milliárd forint) projekt 4000 munkahelyet fog teremteni. Hozzáfűzte, hogy az atomerőművek egyenként 35 tonna nukleáris fűtőanyagot fognak évente felhasználni.

Az Iszlám Köztársaság jelenleg egy működő atomerőművel rendelkezik, amely ezer megawatt áramot termel, 2011-ben helyezték üzembe Oroszország segítségével. Egy másik, 300 megawatt teljesítményű erőmű az olajban gazdag nyugati Huzesztán tartományban épül.

Az iráni atomprogram folyamatos súrlódásokat okoz Teherán és a nyugati hatalmak viszonyában. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) tavaly év végén közölte, hogy Irán fokozta a magas – 60 százalékos – szinten dúsított urán termelését. Szakértők nem tartják meggyőzőnek, hogy békés célú felhasználást szolgálna az ilyen magas szinten dúsított urán. Teherán viszont azt állítja, hogy nukleáris programja kizárólag békés célokat szolgál.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint Iránnak háromszor annyi uránja van, mint amennyi egy atombombához kell

Irán az utóbbi időben gyakorlatilag kitiltotta a szervezet egyes megfigyelőit az országból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!