Ballai Vince
Ballai Vince
Tetszett a cikk?

Negatív meglepetés – kommentálta az áprilisi kiskeradatokat az ING elemzője. A márciushoz képest 0,9 százalékos visszaesés gyenge kezdés a második negyedévben.

A márciusi komoly pozitív meglepetés után áprilisban megérkezett a negatív is – írta a friss kiskereskedelmi adatokkal kapcsolatban Virovácz Péter, a ING elemzője. Emlékeztetett a márciusi pozitív érték hátterében álló tényezőkre: „a meglehetősen extrém munkanaphatás kombinálva egy mozgó ünneppel és a ténnyel, hogy az elmúlt évek különleges sokkjai (Covid, energiaársokk, megélhetési válság stb.) teljesen átírhatják az adatsorok szezonalitását”. Szerinte ez állt idén áprilisra is, amikor hárommal több munkanap volt, mint egy évvel korábban.

Áprilisban megtorpant a boltokba visszaszivárgás

Havi alapon 0,9 százalékos csökkenést mért a KSH a kiskereskedelmi forgalomban. Tavalyhoz képest viszont volt 3,2 százalékos bővülés.

„Mindezeket figyelembe véve érdemes értékelnünk azt, hogy havi alapon – szezonális és munkanaphatással igazítva – az előző havi 2,0 százalékos növekedés után az értékesítés volumene a szektorok összességét vizsgálva 0,9 százalékkal zsugorodott” – írta. Szerinte emiatt az éves bázisú index is érdemben lefelé módosult az előző hónaphoz képest. A 3,2 százalékos éves növekedésre pedig azt írta:

Ilyen lassú ütemű bővülésre a hazai elemzők közül senki nem számított, jellemzően négy százalék feletti volt a várakozás. 

A gyenge áprilissal a teljes értékesítési volumen megint becsúszott a 2021. évi átlag alá, ugyanakkor az elmúlt három hónap ingadozásait egyben figyelve még mindig elmondhatjuk, hogy a kiskereskedelem teljesítménye javuló trendet mutat.

Az elemző a részleteket is elemezte, felhívva a figyelmet, hogy 

  • a márciusi felpattanás után az élelmiszer jellegű üzletek forgalma havi összevetésben áprilisban ismét visszaesett, 0,3 százalékkal; 
  • meglepetésnek nevezte a nem élelmiszertermék jellegű üzletek forgalmának közel 1 százalékos havi növekedését, valamint
  • a tartós fogyasztási cikkek „meglehetősen gyér” forgalmát.

A háztartások inkább élményeket vásárolnak, és a napi fogyasztási cikkekre költenek többet.

– írta, jelezve, hogy márciushoz képest jelentősen visszaesett az iparcikkeket, számítástechnikai termékeket árusító üzletek forgalma, és a nagyobb anyagi terhet jelentő cikkek forgalma még mindig visszaesésben van (például az iparcikk jellegű üzletek vagy a bútor-, műszakicikk-üzletek). Kiemelte még a csökkenő üzemanyagárak mellett növekvő üzemanyag-forgalmat. „Az áprilisi adatok inkább gyenge kezdést jelentenek a második negyedév tekintetében.”

Meglepetés a kiskereskedelemben: tényleg ennyi pénzünk lett hirtelen, vagy a KSH mért félre valamit?

Minden elemzői várakozásra rácáfolt a kiskereskedelmi forgalom márciusi alakulása, két gyenge hónap után a legfeljebb félszázalékosra jósolt bővülés helyett kétszázalékos ugrást mutattak a Központi Statisztikai Hivatal adatai. A reálbérek persze valóban emelkedtek, és az állampapírkamatok februári kifizetéseinek egy része is a boltok kasszájában landolhatott, de szakértők nem zárják ki, hogy a statisztikában csúszott el valami.

Ez azonban „még nem feltétlenül jelenti azt, hogy a fogyasztás bővülése is megtorpanna”. Az adatokat nem fogják extrém munkanaphatások terhelni, a magas reálbér-növekedés és az összességében erős munkaerőpiac miatt a trendszerű forgalomnövekedésre számít, de ehhez 

a háztartások óvatossági motívumának tovább kell enyhülnie, és a fogyasztói bizalomnak is újra erősödnie kell, hiszen ne feledjük, a legutóbbi két hónapban a fogyasztói bizalmi adat lefelé módosult, még ha csak enyhén is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!