szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy csütörtökön közzétett kutatás szerint világszerte az építés alatt álló nagy szélerőművek és napelemparkok közel kétharmada Kínában található, ahol a megújuló energia kapacitásának robbanásszerű növekedése a szén részarányát mélypontra szorította.

Az Egyesült Államokban működő Global Energy Monitor (GEM) elemzőcsoport jelentése szerint Kína összesen 339 gigawatt kapacitású szél- és naperőművet épít jelenleg. Ez több mint nyolcszorosa a tervben lévő, összesen 40 gigawattnyi amerikai terveknek – írja a Reuters.

Kína azon terve, hogy 2030-ra megtriplázzák a megújuló energiaforrások kapacitását, a bővítés jelenlegi üteme mellett „könnyedén megvalósítható” a vízerőművek további fejlesztése nélkül is – állítják a jelentés szerzői.

Kína májusban az áramtermelésének 53 százalékát szénből nyerte, ami rekordalacsony érték, míg a nem fosszilis tüzelőanyagokból származó energia 44 százalékot tett ki, ami szintén rekordnak számít. Ez arra utal, hogy ha a trend folytatódik, Kína szén-dioxid-kibocsátása tavaly érhette el a csúcsot – állítja Lauri Myllyvirta, az Asia Society Policy Institute vezető kutatója.

A szén aránya 2023 májusában még 60 százalék volt. A napenergia aránya májusban 12 százalékra, a szélenergia aránya pedig 11 százalékra nőtt, mivel Kína jelentős új kapacitásokat adott hozzá. A fennmaradó nem fosszilis tüzelőanyagokból származó energiaforrásokat a vízenergia 15 százalékkal, az atomenergia 5 százalékkal, a biomassza 2 százalékkal tette ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!