szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A júliusi rekordkánikula miatt idén több szőlőfajtánál is egy hónappal előbbre kell hozni a szüretet, a klíma további forrósodása pedig azt jelenti, hogy a jövőben már nem lesz ideális az ország a fehérbortermelésre.

Az ország történetének legforróbb júliusa miatt több magyar bortermelő egy hónappal előbbre kellett, hogy hozza a szüretet, vannak szőlők, amelyeknél már most folyik a betakarítás, számol be róla a Reuters riportja.

A lapnak nyilatkozó Kerek László balatonlellei borász azt mondta, hogy nem emlékszik olyanra, hogy ennyiféle szőlőt kellett volna egyszerre ennyire korán leszednie, pedig már 35 éve van a szakmában. Kerek szerint mindennek oka “semmi más, csakis a klímaváltozás”.

Szabó Péter, az ELTE éghajlatkutatója szerint a magyarországi bortermelő régiókban 25%-kal nőtt a növekedési foknapok száma. Ez a mezőgazdasági mutató azt jelzi, hogy a termés beérését megelőzően hány napig növekedik a hőség – ezért más néven hőösszegnek is nevezik. Szabó azt nyilatkozta a Reutersnek, hogy ha a növekedési foknapok száma tovább nő, akkor a magyarországi klíma a továbbiakban fehérbortermelésre már nem lesz ideális.

Azt mondta, a magyar bortermelőknek – akiknek több mint kétharmada fehérborszőlőt termel – alkalmazkodniuk kell, és át kell állniuk a melegebb éghajlatra alkalmasabb vörösborok termelésére.

“Úgy tűnik, mi leszünk az új mediterrán régió, szóval ez a váltás nem feltétlenül kedvezőtlen a magyar borászatnak, de alkalmazkodnunk kell” – mondta Varga Péter, a badacsonyörsi Varga Pincészet tulajdonosa. Varga új stratégiai elemként most már igyekszik minimalizálni a szőlő közvetlen napsugárzásnak való kitettségét, és fontolgatja, hogy a déli fekvésű lejtők helyett a keleti fekvésűekre ültet új szőlőtőkéket.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!