2025. január elsejétől leáll a Barátság olajvezeték
A csővezeték leállítását az ukrán elnök tanácsadója jelentette be. A Barátság kiesésével Magyarország a Horvátország felől érkező Adria csővezetéken tud majd kőolajat importálni. Ukrajna a lépésről nem értesítette előre a Molt.
2025. január elsejétől leáll a Magyarországot, Csehországot és Szlovákiát orosz kőolajjal ellátó Barátság kőolajvezeték működése
– mondta el egy interjúban pénteken Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója.
Ez a lépés az orosz földgáz tranzitjának leállításához csatlakozik: korábban az államfő arról beszélt, hogy országa nem hosszabbítja meg azt a Gazprommal kötött év végén lejáró szerződést, amely értelmében Ukrajna a Testvériség vezetéken továbbítja az energiahordozót Közép-Európába. Korábban Magyarországra is ezen jött a gáz, de hozzánk Oroszország már a Délről belépő Török Áramlat csővezetéken szállítja gáza zömét, még az ukrajnai invázió megindítása előtt terelték át ide az áramlást. A Testvériség Beregnél belépő ágán a cikk írásakor is kifelé, Ukrajna irányába áramlik Magyarországról a gáz.
Podoljak a mostani interjúban arról beszélt, hogy amennyiben nem orosz gáz érkezik a Testvériségen keresztül, azt Ukrajna továbbra is hajlandó továbbítani. „Lehet például közép-ázsiai gáz. Mostanra Európa diverzifikálta olaj- és gázellátását, és Oroszország már nem játszik olyan fontos szerepet, mint 5-10 évvel ezelőtt. Ha egy ország például kazah vagy azerbajdzsáni gázt akar, mi készek vagyunk azt továbbítani. Ehhez szükség van olyan szerződésekre, amelyek rendezik a logisztika és a pontos igények kérdéseit, és meghatározzák, hogy Ukrajna milyen tranzitszerepet játszik.
Emellett hozzáteszem még azt is, hogy 2025. január 1-től leáll a Barátság olajvezeték”
– hangzott el a konkrét bejelentés.
Podoljak szerint a vezetékek leállításával, illetve az orosz energiahordozók kizárásával Moszkva a legjobb piacát veszti el. „Európa megbízható és jó piac volt, az oroszok itt érték el a legnagyobb hasznot. Európában most mindenki azon dolgozik, hogy Oroszország ne játsszon szerepet a földrészen” – magyarázta.
Podoljak a Barátság esetében nem mondott olyat, hogy azon nem orosz olajat továbbra is tranzitálnának, pontosítás híján a teljes leállítást kell, hogy értsük a szavai alatt. Ha ez jön, akkor Magyarország kőolajellátási biztonsága sérülhet, ugyanis csővezetéken a Barátság mellett csak a Horvátország felől érkező Adria csővezetéken tudunk olajat importálni.
Megkerestük a Molt, hogy kommentálja a fejleményt. A társaság a következőt közölte:
A Mol ebben a témában nem kapott semmilyen jelzést, pedig ha lenne változás, elsőként tájékoztatnának minket. Az ukrán féllel továbbra is meglévő és jó üzleti kapcsolatunk van, valamint a szállítások is folyamatosak.
Hernádi Zsolt Mol-vezér, mióta csak felmerült, hogy az ukrajnai háború miatt le kellene válni az orosz olajról, rendre hangoztatta: ez üzletileg nemcsak káros, de logikátlan is lenne, mivel ezzel teljesen kiszolgáltatottá válnánk Horvátország felé, vagyis két függésünket lecserélnénk egyetlenegyre. A Mol által is osztott vélekedések szerint egy ilyen felállásnál Horvátország nem habozna visszaélni helyzeti előnyével, és még magasabbra emelné az Adria tranzitdíját – a magyar állami olajtársaság szerint a legutóbbi emelésük is igazságtalanul nagy volt.
A Barátság csővezeték tranzitdíját Ukrajna tavaly decemberben megemelte – Horvátországgal szemben a Mol vélekedése szerint nem túlzó módon –, de nem ezzel került be a csővezeték legutóbb a hírekbe, hanem azzal, hogy júliusban Kijev leállította a Barátság vezetéken a Lukoil által betáplált olaj továbbítását. Ezzel a magyar kormány szerint veszélyeztetik Magyarország ellátásbiztonságát, ám az Európai Bizottság szerint nem, mert más társaság olaja attól még érkezhet a Barátságon.
Ez 2025. január elsejétől fogva nem történhet meg, ha Podoljak bejelentése valóban a teljes leállítást jelenti. Szijjártó Péter külügyminiszer épp múlt héten beszélt arról, hogy a Lukoil-tiltás ellenére jól állnak azok a tárgyalások, melyekkel a kijevi döntés ellenére biztosítják Magyarország hosszú távú olajellátását.
A Lukoil-ügy kirobbanásakor egyébként Szijjártó és Gulyás Gergely miniszter azzal riogatott, hogy szeptemberben akár üzemanyaghiány is lehet miatta itthon, ám erre reagálva Hernádi Zsolt azt mondta: nem lesz üzemanyaghiány, és egyébként sem kell aggódni, csak ha már ők is szólnak. Azt is közölte, hogy arra is van forgatókönyve az olajtársaságnak, ha teljesen leállna a Barátság kőolajvezeték Ukrajna felől.
Frissítés: Mihajlo Podoljak később cáfolta saját kijelentését: