szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A külgazdasági és külügyminiszter ismét eloszlatta a szeptemberi üzemanyaghiánnyal kapcsolatos félelmeket.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Célegyenes felé közelítenek” azok a tárgyalások, amelyek „hosszú távon biztosítani tudják Magyarország kiegyensúlyozott kőolajellátását” az energiabiztonságot veszélyeztető ukrán intézkedések dacára – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

A szerdai kormányülés szünetében tartott élő Facebook-videóban Szijjártó Péter kijelentette, hogy „Magyarország energiaellátása biztonságban van”, utalva az ukrajnai gáz- és olajszállítások körüli kockázatokra.

„Gőzerővel zajlanak azok az egyeztetések, amelyek hosszú távon biztosítani tudják Magyarország kiegyensúlyozott kőolajellátását az ukrán intézkedés dacára, s annak dacára, hogy az Európai Bizottság nem segít nekünk” – folytatta.

„Ezek a tárgyalások már a célegyenes felé közelítenek, s így elmondhatjuk, hogy a rövid és középtávon alkalmazott átmeneti intézkedések mellett hosszú távon is garantálni tudjuk Magyarország kőolajellátását a kijevi és a brüsszeli intézkedések, illetve nemtörődömség dacára” – tudatta.

A miniszter nyugtatónak szánt üzenetei azután érkeztek, hogy júliusban ő és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is arra figyelmeztetett: üzemanyaghiány is jöhet szeptembertől, ha addig nem sikerül tartós megoldást találni.

Augusztus elején Hernádi Zsolt Mol-vezér viszont úgy nyilatkozott, hogy nem lesz üzemanyaghiány, és egyébként sem kell aggódni, csak ha már ők is szólnak. Azt is közölte, hogy arra is van forgatókönyve az olajtársaságnak, ha teljesen leállna a Barátság kőolajvezeték Ukrajna felől.

Korábban a hvg.hu is megírta, hogy az uniós biztos szerint jöhet az orosz olaj Ukrajnán át Magyarországra és Szlovákiába, ha nem a Lukoil az olaj formális tulajdonosa, vélhetően az ez irányú tárgyalásokra utalt mostani beszédében Szijjártó.

Uniós biztos: jöhet az orosz olaj Ukrajnán át Magyarországra és Szlovákiába, ha nem a Lukoil az olaj formális tulajdonosa

Európai Bizottság korábban úgy látta, hogy a Lukoil-szállítások ügyében nem tűnik indokoltnak a sürgős konzultáció, mivel jelenleg nincs veszélyben az ellátás biztonsága.

A miniszter arra is kitért, hogy hazánk földgázellátása is rendben zajlik, azt sehogy nem befolyásolja az Oroszország és Ukrajna közötti harcok kiterjedése, ugyanis a szállítások teljes mértékben megoldottak a Török Áramlat vezetéken, Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül. Kitért a nukleáris fűtőanyagokra is, és üdvözölte, hogy a szállítás e téren is folyamatos, megfelelő az ellátás a paksi atomerőmű hosszú távú működtetéséhez.

Szijjártó: Brüsszelből koordinálták, hogy Ukrajna nem engedi át a Lukoil szállítmányait Magyarország és Szlovákia felé

A külgazdasági és külügyminiszternek Esztergomban volt jelenése az MCC Feszten, a bő egy órás eseményen sok újat nem mondott: a lengyelek képmutatóak, az Európai Parlament nagyképű, Trump a feltétele a jó amerikai kapcsolatoknak, az uniós külügyminiszterek pedig sajnálhatják, hogy nem látják majd a Puskás Arénát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!