szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Spanyolországba látogatók száma idén több mint 90 millió lehet, és a helyiek úgy érzik, egyre kevésbé fontos, hogy a városaik élhetőek maradjanak.

Júniusban több ezren vonultak utcára Málagában, hogy tiltakozzanak a túlturizmus ellen, és felhívják a figyelmet annak negatív hatásaira, például arra, hogy látogatóba érkező tömegek lakhatási problémákhoz vezetnek. Nem Málaga az egyetlen, ahol ilyen demonstrációk zajlottak a nyáron, Barcelonában, Alicantéban, valamint a Kanári- és a Baleár-szigeteken is tüntettek a helyiek.

Spanyolországban beköszöntött a turistagyűlölet nyara

Országszerte tízezrek tiltakoznak a túlturistásodás ellen, beleértve a Kanári- és a Baleár-szigeteket. Tüntetések eddig is voltak, de idén több van belőlük, és nagyobb tömegeket is vonzanak. Egy szakértő szerint amit az utazók művelnek, az már nem nyaralás, hanem gyarmatosítás. Más országok vendégcélpontjai is ezzel küzdenek – mit tettek eddig a jelenség ellen, és mivel próbálkozhatnak még?

Mint a BBC írja, Spanyolország több mint fél évszázaddal ezelőtt lett kedvelt úti cél, és népszerűsége folyamatosan nőtt. A koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások megszüntetése után rekordszámú látogató érkezett az országba, 2023-ban például 85 millió külföldi utazott az országba, és becslések szerint idén a számuk meghaladja a 90 milliót is.

Ami a turizmusból származó bevételeket illeti, José Luis Zoreda, az Exceltur turisztikai szövetség elnöke szerint idén ez 200 milliárd euró lehet, és szerinte főként ennek szektornak köszönhető, hogy az ország kilábalt a pandémia okozta válságból, azt állítja, hogy az előző évben a GDP-növekedés 80 százalékáért a turizmus volt felelős.

Mindennek azonban ára van, hívják fel rá a figyelmet egyre többen. Amellett, hogy a kisvállalkozások kiszorulnak a jól frekventált környékekről, a legnagyobb problémát a rövid távú lakáskiadás egyre növekvő aránya okozza. Az El País kimutatása szerint Málagában van arányosan a legtöbb Spanyolországban, a Plaza de la Merced környékén az összes lakás egynegyedét turisták számára tartják fenn. A helyiek szerint emiatt város központjában nehéz havi 1200-1300 eurónál olcsóbb lakást találni, és mivel az átlagfizetés mindössze 1600 euró, egyre többen kénytelenek elköltözni.

Barcelona kitiltja az AirBnb-t, máshol a strandolókat zaklatják: Spanyolország háborút indított a turisták ellen

Egyre több eszközzel próbálják meg visszaszorítani a turizmust, miközben az országnak szüksége van a vakációzók pénzére.

Van, ahol már bevezettek olyan intézkedéseket, amely megoldást próbálnak kínálni a problémára, a Baleár-szigetek már bevezették az idegenforgalmi adót, Palma de Mallorca igyekezett korlátozni a tengeren keresztül érkezők számát, és naponta legfeljebb három tengerjáró hajó köthet ki a városban, amelyek közül csak egy szállíthat 5000-nél több utast, Barcelonában pedig bejelentették, hogy 2028 novemberéig fokozatosan visszavonják majd a rövid távú bérbeadásra engedélyezett 10 101 darab lakás engedélyét.

Kike España várostervező és aktivista a BBC-nek elmondta, ő és társai nem ellenzik a turizmust, azt tartják problémásnak, ahogyan a hatóságok kezelik a kialakult helyzetet, szerintük nem lenne szabad hagyni, hogy úgy működtessék a városokat, hogy azok a turizmusnak vannak alárendelve. “Az emberek szerint elértünk arra a pontra, amikor bekövetkezhet az összeomlás. Olyan mintha egy vidámparkban lennénk, az emberáradat felemészti a várost” – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!