szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Meglepően alacsony volt 3,4 százalékkal az augusztusi infláció Magyarországon, ám uniós összehasonlításban még ez is a negyedik legmagasabb adat. Októbertől pedig várhatóan újra 4 százalék fölé gyorsul a drágulás üteme Magyarországon.

Az eurózóna országainak átlagos inflációja 2,2 százalék volt augusztusban, míg a teljes Európai Unió átlagos inflációja 2,4 százalékos – tette közzé az összesített adatokat az Eurostat.

Az uniós országok sorában Romániában volt a legmagasabb az infláció, 5,3 százalékos. A sorban Belgium (4,3 százalék) és Lengyelország (4 százalék) következik. A magyarországi infláció volt a negyedik legmagasabb az EU-ban 3,4 százalékkal.

Három és fél éve nem volt ennyire alacsony az infláció

Olcsóbb lett a benzin, az élelmiszerárak pedig a júliusi emelkedés után augusztusban már egy szinten ragadtak, így jöhetett ki az, hogy látványosan lassult az infláció. A most kiadott friss adat szép, de nagy részben egyszeri és a magyar gazdaságtól független hatások magyarázzák, úgyhogy van még mit tenni, hogy tartósan alacsony maradjon az áremelkedés.

A legalacsonyabb, 1 százalék alatti inflációs értékeket Lettországban és Litvániában mutatták ki.

A magyar adat ezzel együtt nem tekinthető rossznak, különösen, hogy a megelőző hónapban, júliusban 4,1 százalékra ugrott a mutató. Igaz, ez jórészt az élelmiszerek kötelező akciózásának kivezetéséhez volt köthető.

A hazai infláció a várakozások szerint a következő hónapokban, leginkább októbertől újra gyorsulni fog, az augusztusi adat mögött egyszeri tényezők is álltak:

  • tavaly júliusról augusztusra volt egy óriási benzinár-emelkedés, vagyis sokkal magasabb a bázis, amihez viszonyítunk, ráadásul idén kicsit még olcsóbb is lett az üzemanyag;
  • tavaly júliusban volt még élelmiszerár-maximálás, augusztusban már nem;
  • és persze tavaly ilyenkor még 16,4 százalékos volt az infláció, vagyis egy nagyon magas szintről drágult most tovább az élet, ez a bázishatás az év végére ki fog futni.

Nagy Márton a kormányt ajnározza a csökkenő inflációért, pedig az tőlük szinte teljesen függetlenül alakult így

Nem az online árfigyelő rendszeren múlt, hanem nagyrészt a benzinár és a bázishatás eredménye.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!