Varga Mihály: Az emberek mostani spórolása alapozza meg a következő évek nagy növekedését

Az eddiginél jobban kellene tovább csökkenteni a költségvetési hiányt és az államadósságot a pénzügyminiszter szerint. Varga Mihály arról is beszélt, megérti, hogy az emberek inkább félreteszik a pénzt, ahelyett, hogy elköltenék, de szerinte ez lehet a következő évek növekedésének egyik alapja.

Varga Mihály: Az emberek mostani spórolása alapozza meg a következő évek nagy növekedését

„Az adófesztivált be kell fejezni. Ha lenne adózási alkotmány, vitatkozhatnánk azon, hogy milyen feltételekkel és milyen előzetes konzultáció után lehetne bevezetni egy új adót.” Ezt nem valamelyik ellenzéki politikus vagy kritikus cégvezető mondta a Budapest Economic Forum nevű Portfolio-konferencián, hanem Varga Mihály. A pénzügyminiszter azt azért hozzátette: nehéz a helyzet, gyorsan kell reagálni a változásokra az adózásban is.

Egy imbolygó autót felgyorsítani talán annyira nem célszerű – így mutatta be azt, hogy a növekedési tervek eléréséhez az egyik első feladat a költségvetés egyenlegét javítani és a kamatkiadásokat csökkenteni. Az valóban jogos felvetés, hogy a költségvetési hiányunk túl magas, de van egy jó tendencia, idén már 4,5 százalékra csökken a hiány – mondta, meg sem említve azt, hogy 2,9 százalék lett volna eredetileg a hiánycél.

„A múltkor egy üzleti reggelin megkérdezték tőlem, hogy mire vagyok büszke. Az nem látszik ezen az ábrán” – mondta, amikor az államadósság 2011 és 2024 közti változását ábrázoló grafikont vetítette ki. Azt szeretné ugyanis, hogy úgy sikerüljön csökkenteni az adósságot, mint ahogyan még az ezredforduló környékén, szintén az ő minisztersége alatt sikerült.

Varga Mihály a Portfolio.hu konferenciáján
Fazekas István

Arról is beszélt: teljesen megérti, hogy az emberek keveset fogyasztanak. Azt jónak tartja, hogy a megtakarítási ráta nő – ez ugyan rövid távon visszafogja a gazdasági növekedést, de megalapozhatja a következő évek fejlődését.

A miniszter azt is megígérte, hogy újabb különadókat fognak majd kivezetni azok közül, amelyeket eredetileg is legfeljebb 2023 végéig terveztek. Az állami kiadások aránya pedig 50 százalék környéki most – rajtunk kívül a régióból csak Szlovákia van ezen a szinten –, ezt 45 százalék környékére vinnék le, olyasmi arányra, amilyet most a környékünk legtöbb országa hoz.

Csányi Sándor Nagy Mártonról: „Kevésbé sajnálom, hogy nincs itt, mert ő mindent tud anélkül, hogy meghallgatná”

Jó lenne, ha a kormány nemcsak a bankoktól kérne kamatplafont, hanem maga is garanciát vállalna, hogy alacsonyan tartja az inflációt – mondta Csányi Sándor a Budapest Economic Forumon. Az OTP vezére arról is beszélt, hogy az ígéretek, amiket a kormány a bankoknak adott, nem teljesültek, és elmondta, hogy négy éve az OTP is tervezte, hogy megvegye a Commerzbankot.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?