szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió is sorra kerülhet.

Aláírta Donald Trump amerikai elnök azokat a rendeleteket, amelyek vámot rendelnek el a Kanadából, Mexikóból, illetve Kínából származó termékekre. Kína esetében a vámtétel 10 százalék, míg Kanada és Mexikó esetében a büntetővám mértéke 25 százalékos, ez alól a Kanadából származó energiahordozók kivételek, azokra 10 százalékos vámot kell fizetni. Pénteken Trump már jelezte, hogy aláírja a rendeleteket, akkor azonban még kérdéses volt, vámot vet-e ki a kanadai olajra.

Az elnöki rendeletek ugyanakkor tartalmaznak egy olyan kitételt is, hogy ha az érintett országok válaszként maguk is büntetővámot vetnek ki az amerikai termékek ellen, akkor az viszontválaszként a vámok tovább növekedését hozhatja magával.

A büntetővámok nem csupán az Egyesült Államok külkereskedelmi mérlegét hivatottak javítani a három országgal szemben, Trump célja nem titkoltan nyomásgyakorlás annak érdekében, hogy két szomszédja akadályozza meg az illegális bevándorlók és a kábítószer áramlását az USA-ba. Kína esetében a fentanilkereskedelem leállítása a vámpolitika egyik célja – jegyzi meg a New York Times.

Ennél azonban kiterjedtebb kétoldalú kapcsolatokat nehezít meg az elnök, hiszen a három ország együtt több mint a harmadát adja az Egyesült Államok importjának. Nem véletlen, hogy a mexikói és a kanadai vezetők ellenlépéseket helyeztek kilátásba, ami annak fényében sem meglepő, hogy a két állam kivitelének nagyjából 80 százalékát veszi fel az USA.

Wall Street Journal: A történelemben ilyen ostoba kereskedelmi háború még nem volt, mint Trumpé

Az EU-nak nagyobb ellenálló képességet kell tanúsítania, hogy feltartóztassa a tengerentúlról érkező Trump egocentrikus nyomulását. Gusztustalan, hogy a német választási hadjáratban milyen szinten játszanak a polgárok félelmeivel. A demokratikus változást követelő szerb ifjúság a reményt jelenti egész Európa számára, és a mozgalom egyre erősebb. Témák a nemzetközi sajtóból.

A kanadai és mexikói vezetéssel egyébként érdemi tárgyalásokat nem folytatott Washington – ellenben előző ciklusa alatt maga Trump volt, aki aláírta az USA, Mexikó és Kanada közötti új szabadkereskedelmi megállapodást. Ennek elődje, a NAFTA több mint 30 éve teremtette meg a vámmentes kereskedelmet a három ország között, aminek köszönhetően erősen integrált ellátási láncok alakultak ki az amerikai kontinensen.

Emiatt is kérdéses, mekkora áremelkedést hozhat Trump döntése. A New York Times az ING elemzőjét idézi, aki fejenként 835 dollárra becsülte az intézkedés árát.

És itt távolról sem tekinti Trump lezártnak a kereskedelmi háborút: az elnök pénteken azt nyilatkozta, az Európai Unióval szemben is hasonló lépésre készül, mivel „szörnyen bántak velünk”. Ezekre a lépésekre február közepén kell számítania a blokknak.

Ennek fényében igen nehezen érthető az, amit pénteken Orbán Viktor mondott a közrádióban: a miniszterelnök arról beszélt, az amerikai „hátszél dagasztani fogja a magyar vitorlákat is a gazdaságban”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!