szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A januártól márciusig tartó időszakot még nem hátráltatta Donald Trump vámháborúja, az egész évet tekintve azonban kevésbé optimisták az elemzők.

Trump vámháborúja
2025. április elején az „America first” jegyében gyakorlatilag az egész világgal szemben száz éve nem látott, brutális „viszontvámokat” jelentett be Donald Trump. Az amerikai elnök lépése nyomán világszerte összeomlottak a tőzsdék, és durván megnőtt egy globális vámháború esélye. Cikksorozatunkban a Trump-vámok hatásait mutatjuk be.
Friss cikkek a témában

A várakozásoknál nagyobb mértékben nőtt a kínai gazdaság az idei év első három hónapjában – számolt be a Reuters. A kelet-ázsiai ország GDP-je a vámháború kirobbanása előtti utolsó negyedévben 5,4 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában.

A hírügynökség által megkérdezett elemzők átlagosan csak 5,1 százalékos növekedést vártak, így ezt felülmúlta a valós gazdasági növekedés. A vártnál jobb eredmény az ipari termelésnek és a hazai fogyasztás alakulásának tudható be.

A kilátásokat tekintve már kevésbé optimisták Pekingben, mivel félő, hogy Donald Trump vámháborúja visszavetheti a kínai exportot. Márciusban még nem ez volt a helyzet – de ebben az is közrejátszhat, hogy éppen azért szállítottak több árut a hónapban, mert igyekeztek megelőzni a vámokat.

Az egész évet tekintve jelenleg a szakértők átlagosan 4,5 százalékos GDP-növekedésre számítanak, amely elmarad a Kína által hivatalos célként kitűzött 5 százaléktól, valamint az ugyanekkora tavalyi növekedéstől is.

Borítóképünk illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!