szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megépült az első társasház, amelyet elektroszmog- és radon elleni védelemmel láttak el. A műszaki megoldásra harminc év garanciát kapnak a lakók, akik bizonyítottan egészségesebb környezetben élhetnek.

A Quadrat Kft tervezésében és kivitelezésében megépült az első társasház, amelyet elektroszmog- és radon elleni védelemmel láttak el. A hazánkban eddig ismeretlen eljárást a társaság műszakilag fejlesztette ki, és szabadalmi eljárást kezdeményezett a Magyar Szabadalmi Hivatalnál.

Zettisch Ferenc, a Quadrat Kft főmérnöke több éves kutatómunka eredményeként írta meg Lakóépületek elektroszmog, radon gázok, ártó sugárzások elleni védelme című könyvét. A terjedelmes külföldi szakirodalmak és tanulmányok ellenére Magyarországon még nem jelent meg olyan kiadvány, amely átfogóan, a kutatás, az egészségügyi hatások, a törvényi szabályozások mellett gyakorlati alkalmazásokkal is szolgál.

Mi a veszély forrása?
A lakásban lévő szórakoztató elektronikai eszközök, mobiltelefonok, mikrohullámú sütők, villanyórák, elektromos vezetékek elektroszmogot bocsátanak ki. Ezek önmagukban nem feltétlenül jelentenek veszélyt az egészségre, de más egészségkárosító körülmények hatását felerősíthetik, megnövelhetik. A radon, amely a föld természetes kisugárzása, ionizál és egészségkárosító hatású; a lakótér gyakori szellőztetésével viszont a radon sugárterhelését csökkenteni lehet.
Néhány évig tartó feltárás, technológiai elemzés segítségével létrehozták azt a műszaki újdonságot, amelyet Budapesten a IX. kerület Berzenczei utca 39-41-ben valósítottak meg elsőként. A 34 lakásos újépítésű társasházban minden lakás határoló fala, illetve a födém szerkezetébe beépítették a védelmi rendszert. Az alkalmazás 30-60 százalékkal kiszűri, csökkenti az ártó elektroszmog sugárzásokat, a kis - és nagyfrekvenciás terheléseket, a radon sugárzást; a lakótérből a földbe vezeti a sugárzásokat.

Az eljárás valamelyest megemeli a lakás árát, négyzetméterenként 2-4 százalékkal kerül többe, mintha nem építették volna be a falazatokba, födémekbe a különleges árnyékoló elemeket. "Választhattak, hogy igényt tartanak-e rá, és minden vevőtől igenlő választ kaptak" - mondta Varjasné Székely Éva, a Quadrat Kft ügyvezetője, aki saját otthonában már két éve megvalósította az elekroszmog és a radon elleni védelmet.

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Mennyit fogyaszt a lakásunk?

Az autó fogyasztását vásárlás előtt mindig tisztázzuk, a lakáséról viszont tudomást sem veszünk. Odafigyelni pedig nem árt: ma már léteznek olyan épületek, amelyek közmű nélkül is virulnak, netán energiát is termelnek. Utánajártunk, mi szükséges ehhez.

euractiv/hvg.hu Ingatlanmenedzser

Hogyan kerülhető el a szénmonoxid-mérgezés?

A szénmonoxid mérgezés a fűtési szezon állandó réme: az elmúlt másfél hétben már több családot vittek kórházba a jellegzetes rosszulléttel. Hogyan kerülhetjük el a gyakran halálos kimenetelű baleseteket? Mennyibe kerül a biztonság, és mire kell különösen ügyelnünk?

Új erőmű épül Tiszaújvárosban

Új erőmű épül Tiszaújvárosban

A börtönben is új találmányok szabadalmait írja a dollármilliárdos csalásért elítélt Elizabeth Holmes

A börtönben is új találmányok szabadalmait írja a dollármilliárdos csalásért elítélt Elizabeth Holmes

A magyar autóipar is földbe állhat, ha tényleg berobban Trump vámháborúja

A magyar autóipar is földbe állhat, ha tényleg berobban Trump vámháborúja

Tízévesen kezdett füvet árulni az érdi díler, nagykorú lett, mire elfogták

Tízévesen kezdett füvet árulni az érdi díler, nagykorú lett, mire elfogták