A feng-shui tényleg segít!
Már hazánkban is egyre több otthont rendeznek be a háromezer éves kínai „elrendezés művészet”, a feng-shui törvényei szerint. Cikkünkben összegyűjtöttük azokat a praktikus ötleteket, amelyeket magunk is alkalmazhatunk.
1. Tükrözzünk!
A feng-shui egyik legalapvetőbb eszköze a tükör, amely egy sor problémát orvosol. A ház külső falára akasztva például eltéríti a forgalmas út vagy a kellemetlen szomszéd felől érkező negatív csít, azaz negatív életenergiát. Erre a célra nem csak a tükör alkalmas, hiszen a manapság gyakran használt üveg- és tükörfalak szintén visszaverik a környezet káros hatásait. A házon belül elhelyezett tükröknek is jótékony hatása lehet. A megfelelően felfüggesztett tükör például a kertet is belophatja a belső terekbe. Így a külső, pozitív csí (életenergia) és a fény egyaránt bejut a lakásba. Ha konvex, azaz fordított képet alkotó tükröket használunk, kiűzhetjük a lakásból az összes erőszakos energiát. Ha a lakással szomszédos út pontosan a bejáratra irányul, az általa okozott negatív hatást az ajtó fölé függesztett domború tükörrel védhetjük ki. A tükrökkel kapcsolatban egy valamire ügyeljünk: ne rakjuk őket se túl magasra, se pedig túl alacsonyra. Ha ugyanis a tükör túl rövid, fejfájást okoz, ha viszont túl magas, kényelmetlen érzést kelt a lakókban.
2. Kerüljük a száraz virágot!
A szobanövények nemcsak az életet és a növekedést szimbolizálják, hanem az éltetőt, tápláló csít is keresztülvezetik a szobán. Ha a növényeket a bejárat valamelyik oldalán helyezzük el, odavonzzák és termelik is a jó csít. A növények a tervezésből adódó kiegyensúlyozatlanságokat is orvosolják, hiszen kiegyenlítik a problémás szögleteket és sarkokat. Ugyanezt a hatást mesterséges növényekkel és selyemvirágokkal is elérhetjük. Ezek a lelkiállapotot pozitív irányba befolyásolják, csít ugyanakkor nem termelnek. Mivel azonban nem hervadnak el, a lakók nem kerülnek szembe az elmúlás és a halál gondolatával. A szárazvirágokat viszont kerülnünk kell, mert ezek az élettelen növények csak elvonják a csít a lakásból. A termést és magot is tartalmazó száraz növények persze nem jelentenek gondot, mivel ezek nem az elmúlást, hanem az újjászületést szimbolizálják.
3. Harangozzunk!
A harangjátékok általában fokozzák a csí áramlását, mivel szétszórják az ártó külső és belső csít. Ily módon az út vagy a szomszédos épület csíje jótékonyabb és kiegyensúlyozottabb irányba terelődik. A harangjátékok és csengettyűk arra is alkalmasak, hogy összegyűjtsék a pozitív csít, erősítve ezzel a családot. Ha a csengettyűket a bejárat mellé függesztjük, egyben riasztóként is szolgálnak, figyelmeztetve a házba lépő idegenekre.
4. Száműzzük az elektromosságot!
Az elektromos készülékek aktív yang tulajdonságaik miatt élénkítik környezetüket, széleskörű használatuk mégis megkérdőjelezhető, mert káros nagyfrekvenciás sugárzásuk káros az egészségre. A lakásokban ezért érdemes minél kevesebb elektromos berendezést, így például televíziót és számítógébet tartani. Ha semmiképp nem tudunk lemondani ezekről a készülékekről, legalább helyezzük el őket úgy, hogy a lehető legkevésbé legyenek hatással életünkre. Az ülőbútor, és a képernyő vagy a monitor között legyen legalább egy-másfél méteres távolság. A hálószobába semmi esetre se kerüljön televízió, sem pedig más hasonló készülék, mert ezek élénkítő hatásuk miatt gátolják a pihenést.
5. Használjunk színeket és fényeket!
A színek képesek kihangsúlyozni életünk bizonyos aspektusait. A szoba és a ház egyes területein alkalmazott színek között vannak kifejezetten kedvező hatásúak, és akadnak ártalmasak is. A fekete szín például inkább a fény elvesztését jelenti, a feng-shui ezért többnyire kerüli, ahogy a gyászt jelképező fehéret is. A házasságot és más ünnepeket jelképező vörös ugyanakkor kedvező szín. A sárga a nap színe, így a hosszú életet jelenti, a zöld pedig a tavaszt, a növekedést jelképezi. A kék már kétértelmű szín, mivel egyidejűleg utal az égre, hűvössége miatt viszont a halál gondolatát is magában hordozza. A fények alkalmazása szintén hatékony lehet. Az "L" alakú házakon kívül elhelyezett lámpa vagy reflektor fénye például lefedi a hiányzó sarkokat. A belső lámpák a napot és az energiát jelképezve gazdagítják a belső csít. A lámpák esetében ügyeljünk arra, hogy a fényt ne kompakt fénycsövek adják, mivel ezek által kibocsátott nagyfrekvenciás sugárzás ugyanis káros az egészségre.