szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt évben világszerte összesen 930 milliárd dollár befektetés történt ingatlanokba, mely 29 százalékos növekedést jelent 2006-hoz képest. Az elmúlt év második felében a befektetési volumen 12,5 százalékkal lassult. Törökország, Oroszország és Ukrajna az idei évben további jelentős növekedést láthat a befektetések területén.

A Cushman&Wakefield (C&W) nemzetközi ingatlan-tanácsadó “Nemzetközi Befektetési Ingatlanpiac” kutatása szerint az elmúlt évben világszerte összesen 930 milliárd dollár (665 milliárd euró) befektetés történt ingatlanokba (lakóingatlanok nélkül), mely 29 százalékos növekedést jelent 2006-hoz képest. Az elmúlt év második felében a befektetési volumen 12,5 százalékkal lassult.

Magyarországon az elmúlt évben ingatlanbefektetések összértéke meghaladta az 1,86 milliárd eurót. Az elmúlt évben befektetett összeg közel kétszerese az azt megelőző évi volumennek, amely 0,98 milliárd euró volt. Az ingatlanbefektetések hazai növekedése túlszárnyalta a közép-európai régióban tapasztalt mértéket, amely a becslések szerint 25,5 százalék volt.

A C&W előrejelzései szerint 2008-ban 770 milliárd dolláros forgalom várható, mely 17 százalékos csökkenést jelent a 2007-es évhez viszonyítva. Charles Taylor, az ingatlan-tanácsadó budapesti irodájának vezetője kiemelte: „2008-ban egészséges mértékű ingatlan befektetési tevékenységet várunk Magyarországon. A befektetők bíznak a magyar gazdaság működésében és összességében az ingatlanszektor továbbra is jelentős befektetési lehetőségeket kínál.”

Az elmúlt évben a fejlődő országok voltak a legkedveltebb ingatlanbefektetési célpontok, többek között a 15 milliárd dollár befektetési volument vonzó Kína, illetve a rangsor 11. helyén álló Brazília, ahol 14 milliárd dollárt fektettek be ingatlanokba. A befektetések üteme a fejlődő európai országokban növekedett leggyorsabban (Ukrajna, Törökország, Bulgária és Magyarország).

A legjelentősebb regionális növekedés az amerikai kontinensen volt. A befektetett összeg Latin-Amerikában 87 százalékkal, míg Észak-Amerikában 49 százalékkal növekedett. Ázsia erős évet tudhat maga mögött, mivel a befektetések 27 százalékkal emelkedtek és elérték a 145 milliárd dollárt. Európa is jó évet zárt a befektetések szempontjából, habár itt kevésbé, mindössze 10 százalékkal emelkedtek a befektetések, és elérték a 349 milliárd dolláros értéket. A legjelentősebb befektetési célpont továbbra is az Egyesült Államok, Nagy Britannia, Németország, Franciaország és Japán.

A londoni City

A C&W előrejelzései alapján a 2008-ban 770 milliárd dollár értékű ingatlanbefektetés várható világszerte. Ez az összeg közel háromszorosa az öt évvel korábbi értéknek, mely egyértelműen mutatja az ingatlan befektetések növekvő jelentőségét. Az ingatlan befektetések fontosságát támasztja alá a tengerentúlról érkező befektetők nagy száma is, mely a 2007. évi növekedést előmozdította. Az elmúlt évben a helyi befektetők 19 százalékkal növelték az érdekeltségeiket világszerte, míg a külföldi befektetések 54 százalékkal emelkedtek és jelenleg a globális volumen 34 százalékát adják, a 2006-ban tapasztalt 29 százalékhoz képest. A külföldi vásárlók aránya az elmúlt év első felében tapasztalt 31 százalékról 38 százalékra emelkedett a második félévben.

Befektetési célpontok világszerte

Világszerte növekvő aktivitás várható a német alapok részéről, illetve erősödnek az Ázsiából érkező határokon átnyúló befektetések is. A Kínából és Indiából érkező befektetők diverzifikálják és visszaforgatják a növekvő gazdaságuk által termelt többletet, továbbá várhatóan ismét erőre kap a Japán vásárlóerő, különösen akkor, ha a REIT szabályozások lehetővé teszik az off-shore befektetéseket.”

Észak Amerikában 49 százalékkal emelkedtek az ingatlanbefektetések, és elérték a 416 milliárd dollárt, melynek felét az Egyesült Államokban realizálták. Az év első felében kedvező befektetési lehetőséget kínáltak a piacra helyezett REIT portfoliók, majd ezek továbbértékesítése, de az év második felében kialakult hitelválság a hitel-marzsok növekedésével és a szigorúbb aláírási feltételekkel destabilizálta a piacot.

Moszkva - Gazprom széhkáz
Európában az elmúlt évben tapasztalt 36 százalékos növekedés igazolja a külföldi befektetők meghatározó szerepét, melyek a 349 milliárd dollár értékű piac 55 százalékát adták. A német és francia piac mérete közel 30 százalékkal nőtt. A régióban Nagy Britannia, Európa legjelentősebb piaca volt a hitelválság elsődleges áldozata, ahol a befektetések 13 százalékkal csökkentek. Sok befektető jelent meg Közép és Kelet-Európában, mely 47 százalékos piaci növekedést tudott felmutatni. A nagyobb lehetséges megtérülést, de mindamellett magasabb kockázatot kínáló Törökország, Oroszország és Ukrajna az idei évben további jelentős növekedést láthat a befektetések területén.

A befektetési volumen Ázsiában 27 százalékkal emelkedett 2007-ben és elérte a 145 milliárd dollárt. A fejlett piacok, elsősorban Japán és Ausztrália dominanciája jellemezte a kontinenst, mindamellett jelentős, 80 százalékos növekedést tapasztaltak a fejlődő piacok (Kína és India) is. A növekedést elsősorban a külföldi befektetések táplálták, melyek aránya 87 százalékkal emelkedett és megközelítette a 73 milliárd dollárt. Az idei évben a befektetések további növekedése várható, elsősorban a jelentős külföldi érdeklődésnek és a regionális REIT piacok folyamatos növekedésének köszönhetően. Michael Thompson, a C&W Ázsia régió vezérigazgatója hozzáfűzte: “Ázsia fejlődő piacain további erős keresletet prognosztizálunk, melyek olyan új piacokra is kiterjednek majd, mint Vietnám. Ugyan továbbra is az amerikai és európai alapoknak köszönhető a befektetések jelentős része, de az idei évben erősödő inter-regionális befektetési tevékenységet és új szereplőket várunk Japánból, Kínából és Indiából, az Ausztrál befektetők mellett.”

Lázadó celebgyerekből szélsőjobbos mémtábornok lett a Budapestre látogató Donald Trump Jr., akit egyesek már a következő amerikai elnökként emlegetnek

Lázadó celebgyerekből szélsőjobbos mémtábornok lett a Budapestre látogató Donald Trump Jr., akit egyesek már a következő amerikai elnökként emlegetnek

Részben megbánta a The Last of Us sztárja, hogy nembinárisként coming outolt

Részben megbánta a The Last of Us sztárja, hogy nembinárisként coming outolt

A CIA igazgatóhelyettesének a fia a hírek szerint orosz katonának állt és elesett Ukrajnában

A CIA igazgatóhelyettesének a fia a hírek szerint orosz katonának állt és elesett Ukrajnában

Navracsics Tibor: A folyamatos kétharmad „nem az önmérséklet irányába mutatott”

Navracsics Tibor: A folyamatos kétharmad „nem az önmérséklet irányába mutatott”