szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Aki hitellel terhelt ingatlant kíván eladni, először is tudnia kell, hogy más típusú adásvételi szerződést kell kötnie...

Aki hitellel terhelt ingatlant kíván eladni, először is tudnia kell, hogy más típusú adásvételi szerződést kell kötnie a vevőjével, mint ha tehermentes ingatlant adna el. A terhelt ingatlan vásárlására a bankok is fel vannak készülve, így ennek a „problémának” a megoldása nem jelent problémát. Ilyen esetekben a vevő által megfizetett vételár az eladó kölcsönének kiegyenlítésére fordítódik. Ennek két módja van.

Készpénzes vevő

Ha a vevő készpénzért vásárol, akkor vagy elutalja közvetlenül az eladó bankjának az első részt, vagy ha nagyobb biztonságra törekszik, akkor ügyvédi letéti számlára utalja ezt az összeget és az ügyvéd gondoskodik az összeg továbbutalásáról az eladó bankja felé. Ezután az eladónak gondoskodnia kell a bankjánál a jelzálogjog törléséről, azaz tehermentesítenie kell az ingatlanát.

Addig, amíg ez nem történik meg, általában a vevő visszatartja a maradék vételárrészt (ha van), és ezt abban az esetben utalja át az eladónak (ekkor már lehet közvetlenül neki is), ha az ingatlan ténylegesen tehermentesítésre került. Így a gyakorlatban az eladó ténylegesen csak a kiváltandó kölcsönön felüli részt kapja meg személyesen, a többi közvetlenül a bankjához kerül átutalásra annak érdekében, hogy a jelzálogjogot törölni tudják az ingatlanról.

Hiteles vevő

Ha valaki hitelből vásárol hitellel terhelt ingatlant, akkor hasonló az eljárás, csak jóval hosszadalmasabb. Azzal az apró különbséggel, hogy Magyarországon a bankok nem vállalják át egymás között a lakáshiteleket, mivel a kölcsönöket személyre szabottan adják. A gyakorlatban azonban lehetséges a vevő bankja általi végtörlesztés, amit közvetlenül az eladó bankjának utal át. Ez persze a vevő oldaláról egyben hitelfelvételt is jelent.

Eladóként első lépésként kérjünk egy hiteltartozás igazolást a bankunktól. Majd ennek alapján készítsünk egy adásvételi szerződést a vevővel. Nagyon fontos, hogy a felek az adásvételi szerződésben tényállásként rögzítsék: mennyi az az összeg a vételárból, melyet a vevő bankjának a mi bankunk felé kell átutalni ahhoz, hogy a tehermentesítési kötelezettségünknek eleget tudjunk tenni. Ezt az eladó bankjának is jóvá kell hagynia. Ha ez megvan, a vevőnk bankja a mi hiteltartozásunk kimutatásával és az adásvételi szerződéssel felvértezve kifizeti a mi korábbi hitelünket. Vagyis közvetlenül bankunknak utalja a meghatározott összeget (gyakorlatilag végtörleszti az általunk felvett hitelt).

Végtörlesztés és egyéb finomságok

A végtörlesztés mértéke kulcskérdés. Korábban számos bank díj címén elkérte a folyósított hitel 3-4 százalékát, és ezen felül fix egy összeget. Egy idei törvénymódosítás miatt ennek felső határát maximálták, bár igazából ez kevés védelmet jelent a lakáshiteleseknek. A probléma sajátosan közép-európai: a bankok lobbicsoportjai egyszerűen „kiherélték” a törvényjavaslatot. A parlament online rendszerében jól nyomon lehetett követni a törvényjavaslat vitáját: az eredeti tervek szerint jelzáloghitelnél a tőketartozás 0,5-1 százaléka lett volna a végtörlesztés mértéke. Az elfogadott jogszabály már a tőketartozás 2 százalékában maximálta a mértéket. Ráadásul ez a szabály csak a márciustól felvett hitelekre vonatkozik, és nem érvényes a korábbi hitelekre.

Akárhogy is: ha devizahitelt vettünk fel, és a hitel felvételkori árfolyamon kalkuláljuk a végtörlesztés összegét, azóta akár 40 százalékkal is megnövekedhetett a visszafizetendő összeg. Ez nemcsak a végtörlesztési díjból, hanem sokkal inkább a devizaárfolyam változásból fakadhat. Nyilvánvaló: a jelenlegi ingatlanpiaci helyzetben egy hitellel terhelt lakás eladásánál csak az lehet a cél, hogy minél jobban csökkentsük a veszteség mértékét. Haszonra szert tenni szinte lehetetlen.

Lakáseladás fizetésképtelenség esetén, mielőtt a bank adná el

Ha fizetésképtelenség áll fenn, első és legfontosabb lépés, hogy az ügyfél felvegye a kapcsolatot a bankkal. A bankok több lehetőséget is nyújt ügyfeleinek fizetésképtelenség esetén, ennek kiválasztását természetesen az ügyfél valós élethelyzete határozza meg.

Fizetési nehézségek esetén az ügyfélnek mindig lehetőséget biztosítunk arra, hogy saját maga értékesítse az ingatlanát és a vételárból rendezze a fennálló tartozását. Ez jobb az ügyfélnek is, hiszen egy általa meghatározott áron kelhet el az ingatlana. Ha csak átmeneti nehézségekről van szó, akkor fizetéskönnyítési lehetőségeket nyújtunk, tartós fizetésképtelenség esetén már mindenképp érdemes az ügyfélnek a saját értékesítésen gondolkodnia.

Cikkünket az UCB Ingatlanhitel Zrt. támogatta.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!