szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Magyarországon – a közvélekedéssel szemben – a válság nem mindenütt járt az ingatlanárak egyöntetű csökkenésével és a...

Magyarországon – a közvélekedéssel szemben – a válság nem mindenütt járt az ingatlanárak egyöntetű csökkenésével és a forgalom visszaesésével. Több területen az árak emelkedése, egyes településeken a forgalom bővülése is megfigyelhető jelenség volt.

 

A válságra korántsem reagált egységesen az ingatlanpiac: jelentősek a területi különbségek, így például a főváros XI. kerületében az átlagos négyzetméterárak az elmúlt két évben mintegy 3 százalékkal nőttek, míg a VI. kerületben közel 30 százalékkal estek. Budán is vannak a válság által sújtott területek, de Borsodban is találni válságálló térséget – derül ki a most megjelent OTP Értéktérképből.

 

A gellérthegyi társasházak is értékállók
Fotó: Mester Nándor

A legértékállóbbnak a XI. kerület bizonyult: itt található az értéknövekedést elkönyvelő övezetek fele. A kerület átlagos négyzetméterára ennek köszönhetően még valamelyest emelkedett is az elmúlt két évben (nominálisan mintegy 3 százalékkal). Országosan a legnagyobb árnövekedést a Somogy megyei balatonföldvári kistérség könyvelhette el.

 

Több balatoni nyaraló övezetben is sikerrel vészelték át a válságot

A főváros környéki, a balatoni és néhány nagyváros környezetében lévő régió mutatkozott leginkább válságállónak. A válságot nagyvárosaink általában jobban vészelik át, bár sok esetben jelentős áreséssel. Érvényes ez a budapesti agglomeráció keleti és nyugati szektorára, amely válságállónak bizonyult, csakúgy, mint Győr-Moson-Sopron megye nagy része. A Balaton térségében vegyes a kép, bár többségében vannak a válságot jobban tűrő kistérségek, kedvező piaci helyzetben inkább a kitüntetett turisztikai, rekreációs és üdülőterületek, mint a Velencei-tó, Hévíz és Zalakaros környéke tartoznak.

Még mindig a Budai Várban a legmagasabb az átlagár
MTI Fotó: Soós Lajos

Magyarország legdrágább körzetében (1014 - a Budai Vár) az átlagos négyzetméterár 584 ezer forint volt 2010-ben, ami több mint a háromszorosa a legolcsóbb budapesti körzet (1156 - újpalotai lakótelep) átlagárának, és több mint a tízszerese a legolcsóbb hazai kistérség, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei bodrogközi kistérség átlagosan 42 ezer forintos négyzetméterárainak.

A családi házak forgalma jelentősen visszaesett a fővárosban, ám az árak itt stagnáltak. Eközben a lakások értéke 9,5 százalékkal esett, míg a panel lakótelepek áresése gyakran meghaladta a 15 százalékot is. Az OTP szakértői 174 országos statisztikai kistérség, illetve 161 fővárosi irányítószám-körzet 2007-2010-es lakáspiaci forgalmi adatait elemezték. Bázisnak a 2008-as statisztikákat tekintették, hiszen a hazai ingatlanpiacon a válság jelei csak az ezt követő években mutatkoztak meg.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Spóroljuk ki az ingatlanost!

Miután világossá vált, hogy egy 30 négyzetméteres bérlemény, amin ráadásul még egy középtermetű kutyával is osztozunk...