szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Francia és német példa alapján műemlék, és alacsonyabb védelemmel rendelkező műemléki értékkel bíró megkülönböztetést...

Francia és német példa alapján műemlék, és alacsonyabb védelemmel rendelkező műemléki értékkel bíró megkülönböztetést javasol az értékes régi épületekre a legnagyobb magyarországi ingatlanfejlesztőket tömörítő Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK).

Jelenleg 14 ezer műemlék épület van Magyarországon, sok közöttük a romos állapotú. Miután egy régi épület felújítása 30-40 százalékkal drágább az új építésűnél, a fejlesztők nem szívesen vágnak bele a munkába, figyelemmel arra is, hogy a kihasználhatóságuk és az energetikai jellemzőik is hátrányt jelentenek. 

A sümegi vár és a püspöki palota
szj

A lapunkhoz eljuttatott közleményében az IFK felsorolja azokat a szükséges állami szabályokat, amelyek megkönnyítenék az ilyen épületek felújítását. Az első a már említett kétszintű védelem, amikor a második kategóriában szabadabb kezet kapna a fejlesztő.

Kőszegen a Jurisics-várat is felújítják

Az ideiglenes védelmet ma bárki kérheti, és ez egy-két évvel hátráltatja a munka megkezdését. A jövőben csak a tulajdonos, a műemlékvédelmi hatóság, illetve a fejlesztő kérhessen ideiglenes védelmet, és egy év helyett csak három hónapig tartson az - szól a következő javaslat.

Áfa-mentesség?

Az IFK szeretné elérni, hogy ha a fejlesztő az eredeti lakó funkciót állítja helyre, akkor kapjon a költségeire áfa-mentességet. Az épület energiahatékonyságának jelentős növelésével pedig csökkenjenek a védelmi előírások, illetve ahol lehetetlen parkolót építeni, ott szűnjön meg ez a kötelezettség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!