Balla Györgyi
Balla Györgyi
Tetszett a cikk?

Kíváncsiak volt, miként tudtak segíteni a fővárosi és a kerületi hatóságok helyi vállalkozóknak a mostani válsághelyzetben a bérleti szerződések megtartásában, illetve a díjak kifizetésében. Kiderült, hiába az igyekezet, így is voltak vállalkozók, akik elvéreztek a járványhelyzet idején.

A magyar társas vállalkozások több mint 40 százalékát tömörítő Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara nemrégiben online felmérést végzett a fővárosi vállalkozások körében. Arra volt kíváncsi, melyek azok a területek, ahol a kis- és középvállalkozások a legnagyobb segítségre szorulnak. Kiderült, hogy a cégek pénzügyi problémákkal küzdenek, se megtakarításuk, se válságtervük nincsen.

A kormány segítsége sem ért el mindenkit. Például hiába döntött úgy a kabinet még március közepén, hogy helyiségbérleti szerződést nem lehet felmondani, sem a bérleti díjat megemelni, ez az intézkedés csak bizonyos szektorokra igaz: a turisztikaira, a vendéglátó-, a szórakoztató-, a filmiparira, a szerencsejátékkal, az előadóművészettel, a rendezvényszervezéssel és a sportszolgáltatással kapcsolatosra. A többieknek a veszélyhelyzet idején is fizetniük kellett, hacsak nem tett a bérlő velük kivételt, vagy engedte el a fizetést a nehezebb hónapokra.

Összeszedtük, hogy Budapesten miként vészelték át a kereskedők a járványt, tudtak-e bérleti díjat fizetni, kaptak-e kedvezményt, ha igen, mennyit és mire számíthatnak, ha a fővárosban is újraindulhat az élet.

 

Túry Gergely

Budapesten például március 1-jétől június végéig nem kell a mikro- és kisvállalkozóknak bérleti díjat fizetniük, ha a használatukban levő ingatlan tulajdonosa a Fővárosi Önkormányzat. Ez a rendelkezés 104 bérlő 119 bérleti szerződését érinti. Több olyan vállalkozó is van, akik több üzlethelyiségre is kötöttek szerződést. A Fővárosi Önkormányzat a hvg.hu-t arról tájékoztatta, hogy ha vége a moratóriumnak, lehet kérni részletfizetést, a bérleti díj csökkentését, illetve, ha indokolt, a teljes díj elengedését.

A kisvállalkozókon kívül 21 nagyobb vállalkozó kérte, hogy a főváros csökkentse vagy engedje el a bérleti díjat a járványhelyzet miatt. Itt minden ügyben egyedi döntés születik - közölték.

Ami az egyes kerületeket illeti, vegyes a kép: a legtöbb helyen áprilistól júniusig nem kell fizetni. Az azt követő időszakra viszont kerülete és költségvetése válogatja, hogy az önkormányzat milyen kedvezményt tud adni a kereskedőknek. Egyáltalán, tud-e.

Pesterzsébeten például nem kell fizetni június végéig. Júliustól viszont 6 hónap alatt, havi részletekben kell törleszteniük a bérlőknek az elmaradt díjakat.

A XVI. kerületben április elején arról döntöttek, hogy azok a vállalkozások és vállalkozók, akik az önkormányzattól bérelnek üzlethelyiséget és a kormány rendelete szerint zárva kell tartaniuk, 100 százalékos bérletidíj-kedvezményt kapnak áprilisra, májusra és júniusra. Azoknak a vállalkozásoknak pedig, amelyek csak korlátozott nyitvatartási idővel működhetnek, elengedték a kerületben a bérleti díj 50 százalékát. Az önkormányzat a hvg.hu-val azt közölte, hogy ennek köszönhetően nem adódtak gondok a bérleti díjak fizetésével, és bérleményeket sem mondott vissza senki.

Túry Gergely

Az V. kerületben a veszélyhelyzet kezdete óta egy tucat önkormányzati bérleti szerződést mondtak fel, felét kifejezetten a járványhelyzetre hivatkozva. Vannak köztük olyanok is, akik a vásárcsarnokban árultak eddig – tudtuk meg az önkormányzattól. Azok, akik kérik, kaphatnak 50 százalékos kedvezményt a bérleti díjból, amíg a veszélyhelyzet fennáll.

Csepelen is 50 százalékos kedvezményt tudott adni az önkormányzat a vállalkozásoknak – közölte Takó Szabolcs sajtófőnök. Ezzel a lehetőséggel a kerületben hatan éltek. Másik 21 vállalkozó azt kérte, hogy az önkormányzat csökkentse vagy engedje el a bérleti díját a veszélyhelyzet idejére. Szerződést itt senki sem bontott az önkormányzattal.

A VIII. kerületben viszont mondtak fel bérleti szerződéseket, de nem tömegesen. Május 12-ig 5 bérleti szerződést bontottak fel, 1 helyiség esetében pedig az önkormányzattal közösen döntöttek a szerződés megszüntetéséről. A bérleti díjak fizetésével is akadtak gondok, az önkormányzat úgy fogalmazott, hogy „az adósságállomány növekszik, de még nem jelentősen”. Kedvezményt itt azoknak tudtak adni a bérleti díjak elhalasztására, akiknek nincs tartozásuk. Az így felhalmozott bérletidíj-hátralékot augusztustól kell majd kifizetni, és erre lehet részletfizetést kérni. Azoknak pedig elengedik a hátralék 10 százalékát, akik a veszélyhelyzet idején sem bocsátották el az alkalmazottjaikat.

Fazekas István

A járványhelyzet Újpesten is befolyásolta az üzletek bérbeadását. Az önkormányzat 50 millió forintos, felülről nyitott alapot hozott létre a terhek enyhítésére, a bérlőknek – beleértve az önkormányzati lakásokban élőket is – pályázniuk kell a támogatásra. Az elmúlt másfél hónapban összesen 240 üzlethelyiség esetében érkezett fizetési kérelem, ebből eddig 58-at bíráltak el, ebből 45-öt elfogadtak. A fizetendő bérleti díjakat átlagosan 54 százalékkal csökkentették, ez összesen csak ennél a kerületnél 2,4 millió forint elengedését jelentette. Nyolc kérelmet elutasítottak, mert a méltányosság alapvető kritériumai nem álltak fenn. Öt vállalkozó pedig fizetési halasztást kapott.

Kispesten a veszélyhelyzet kihirdetése óta 35 bérlő kért kedvezményt az önkormányzattól. Ők 2 hónapra mentesülhetnek a díj fizetése alól. A hátralékot pedig 3 havi részletben kell törleszteniük.

A II. kerületben 88 bérleti szerződés van, és egyetlen vállalkozó sem mondta ezt fel eddig. Az önkormányzat április 22-én döntött a kereskedők támogatásáról: kamatmentes fizetési halasztást kérhetnek, illetve a bérleti díj határozott időre történő csökkentését, illetve elengedését.

 

hvg.hu
Erzsébetvárosban 800 helyiségre 478 bérleti szerződése van az önkormányzatnak, amely itt is felajánlotta, hogy aki kéri, június végéig nem kell bérleti díjat fizetnie. A hátralékot pedig augusztustól 9 hónap alatt törlesztheti. 147 vállalkozó élt ezzel a lehetőséggel, tudtuk meg az önkormányzattól, bérleti szerződést a veszélyhelyzet miatt itt sem mondtak fel.

A vidéki városok közül Szegeden is próbálnak segíteni, hogy ne essen kútba minden: a város elengedte az önkormányzati ingatlanban működő vendéglátó bérleti díját, ha az arra kényszerült, hogy bezárjon.

Frissítés: Cikkünk korábbi változatában helytelenül állítottuk, hogy a bérleti díjak elengedéséről a kérelmek 54 százalékában döntöttek Újpesten. Írásunkat az önkormányzat által kapott adatoknak megfelelően javítottuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG HVG Hetilap

Csökkenő bérleti díj

A koronavírus-járvány magyarországi megjelenése óta eltelt két hétben 4 százalékkal, 10 ezer fölé nőtt a kiadó lakások száma Budapesten – közölte az Ingatlan.com. Úgy látják, a többletkínálat nagy része abból származik, hogy a korábban lakáshotelként használt ingatlanokat most hosszú távra adnák bérbe, hiszen a turizmus leállt. A bővülés motorját jelentő lakások elsősorban Budapest belső kerületeiben találhatók – mondta Balogh László, a cég vezető gazdasági szakértője. Hozzátette: a fővárosban még most is több mint 10 ezer, jellemzően jó állapotú lakás szerepel szálláshelyként a rövid távra kiadó lakáshotelek piacán. Ezeknek egy részét is eladhatják, illetve hosszabb távra adhatják bérbe a tulajdonosok. A hirtelen jött kínálatbővülés az árakat is lenyomja, az V., a VI., a VII. és a VIII. kerületben az átlagárak két hét alatt 1–4 százalékkal csökkentek. Az V. kerületben 220 ezer forintra mérséklődött az átlagos havi bérleti díj, a VII. kerületben pedig 150 ezer forintra. A főváros egészében ugyanakkor még nem változtak a bérleti díjak: továbbra is 165 ezer forint a havi átlag.