„Az építési vállalkozók 15%-a volt kénytelen leállítani az építkezést vagy módosítani a határidőt az év eleje óta. Eddig ez csak 3–4% volt évente” – a nyilatkozat nem Magyarországon hangzott el, hanem a francia építési vállalkozók szövetségének elnökének szájából. Olivier Salleron arról beszélt, hogy a különböző építőanyagok hiánya rendkívül nagy gondot okoz a felújítás esetében. Az eladók csöpögtetik a szállítmányokat arra hivatkozva, hogy az egész világpiacon hiány van, ezért nekik is nehéz hozzájutni az áruhoz, amelynek az ára természetesen folyamatosan kúszik felfelé. Párizs környékén, Ile de France régióban egészen egyszerűen nem lehet burkolóanyaghoz jutni.
Kisvállalkozók nagy bajban
„Ez katasztrófa, amely a legrosszabb pillanatban érkezik, pontosan amikor a nyitás után megindult a gazdaság. Ezt senki sem látta előre” – panaszkodott a kis- és közepes vállalkozások szövetségének pénzügyi vezetője, aki a Les Echos című gazdasági lapnak mondta el a véleményét. A vállalkozók úgy érzik, csapdába kerültek: egyfelől dőlnek a megrendelések az elhalasztott kereslet miatt, nőnek az árak és közben nincs építkezéshez szükséges nyersanyag. Elsősorban a fa hiányzik, de a műanyagból készült szerkezeti elemekből sincs elég.
Ezzel párhuzamosan pedig szinte mindennek az ára emelkedik, de a fa a legkeresettebb hiánycikk. Fél év alatt megduplázódott az ára Franciaországban, és hasonló emelkedés várható a második félévben is. A világpiacon folyamatos az áremelkedés, mert az építőipar mindenütt beindult, és a nagy piacok – USA és Kína – elszipkázzák az árut a többiek elől.
Mit lehet tenni? A kkv-ket tömörítő szövetség azt javasolja, hogy módosítsák a szerződéseket, vegyék figyelembe a rendkívüli feltételeket, és tekintsenek el a kötbérektől. A szerződések módosításhoz persze szükség van a megrendelők megértésére és jóindulatára. Az építési vállalkozók attól tartanak, hogy önhibájukon kívül véget nem érő perekbe bonyolódhatnak amiatt, mert nem tudják tartani a határidőket Franciaországban.
Az építőanyagok piacán Magyarországon kialakult helyzetről ebben a cikkben írtunk bővebben:
A hazai bányákból kitermelt és feldolgozott kavics, sóder és homok árrobbanása nem magyarázható a világpiacon tapasztalt vasipari és faáruk áremelkedésével - magyarázta a Magyar Nemzetben Nagy Márton, aki szerint a pénteken felsoroltakon kívül más termékekre is kivethetnek extraprofitadót.