Hamvay Péter
Hamvay Péter
Tetszett a cikk?

Az MNB lebontotta a Várban álló modernista Diplomata-házat, mielőtt a főváros és a kerület levédte volna. Az I. kerületi főépítész szerint nem léphetnek jogszerűtlenül, „akkor sem, ha mások jogszerűtlenségre készülnek".

Helyi védelemmel – amit az I. kerület és főváros is jogosult elrendelni – megmenthető lett volna a Jánossy György és Laczkovics László tervei nyomán 1981-ben épült, Szentháromság téren álló egykori Diplomata-ház, amelyre az építész szakma a Várnegyed második világháború utáni foghíjbeépítéseinek pozitív példájaként tekintett. Ám, mint cikkünkből kiderült, nem voltak elég gyorsak, mire elindult a folyamat, a házat lebontotta a tulajdonos Magyar Nemzeti Bank.

Cikkünkre Csány Éva, az I. kerület főépítésze reagált, aki szerint a tavaly december 30-án megadott bontási engedélyről előzetesen az önkormányzattal senki nem egyeztetett. Igaz, arról, hogy a ház veszélyben van, már korábban lehetett tudni.

A főépítész szerint „a helyi védelem alá helyezési eljárás több hónapos folyamat: alapos, szakmailag alátámasztott dokumentáció szükséges, amelynek különböző véleményezési és egyeztetési stádiumokon kell átmennie. Amikor a kerületi önkormányzat értesült a bontási szándékról, a fővárosi önkormányzat már megindította a saját védési eljárását, ilyenkor pedig a kerület már nem indíthat el egy párhuzamos védési eljárást.” A főváros is elkésett, csak a hónap végén kerülne a közgyűlés elé az épület védése, ha még állna.

A kerületi önkormányzat hangsúlyozta a HVG-nek, nem léphetnek jogszerűtlenül, „akkor sem, ha mások jogszerűtlenségre készülnek: maga a bontási engedély megadása például szembe megy a szakmával, hiszen akkor még nem volt kész építési terv sem az épület helyére.”

A legutoljára Burg Hotelként működő ház ideiglenes műemléki védelem alá helyezését pedig -  ami egy gyorsabb, alternatív megoldás lehetett volna – csak a minisztérium, illetve a kormányhivatal engedélyezheti – mutatott rá Csány Éva. Az eredeti épület tervezőjének hozzátartozói fordultak is ezügyben a kormányhivatalhoz, ám kérelmüket elutasították.

„A kormányhivatal pontosan tudta, hogy folyamatban van az épület védelembe vételi eljárása. Ennek ellenére hatalmi erővel, még ezt megelőzően engedélyt adtak a bontáshoz. Álláspontunk szerint a kormányhivatal ezzel asszisztált egy műemlék lerombolásához, folytatva ezzel azt a mintát, ami a kormány emlékezetpolitikájára jellemző: az 1944-es állapotokat állítják vissza a Várban.” – írja Csány Éva.

Az Építészfórum cikkéből és a közölt látványtervekből kiderül, hogy nem a háború előtti állapot teljes rekonstrukciója valósul meg, hanem egy vállaltan új, ám a régit idéző, a környezetbe simuló ház épül a Burg Hotel helyére, melyet Reisz Ádám tervez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!